Chroń skórę: wybierz krem z odpowiednim filtrem!

0
2681

Lato to dla każdej z nas okres trudnych wyborów. Z jednej strony, chcemy choć trochę poleżeć na słońcu, żeby nasza skóra nabrała lekko brązowego blasku, a koleżanki z pracy komplementowały naszą naturalną opaleniznę. Z drugiej strony, z tyłu głowy mamy bolesną świadomość, że promienie UV mają destrukcyjny wpływ na naszą skórę. Jak opalać się z głową i jaki krem przeciwsłoneczny wybrać, żeby najskuteczniej ochronić swoje ciało?

Szkodliwe promienie

Od dziecka słyszymy tylko, że ochrona przed słońcem to rzecz najwyższej wagi, ale nikt nie mówi nam, jaki krem przeciwsłoneczny sprawdzi się u nas najlepiej. Dlaczego słońce jest szkodliwe dla naszej skóry? Światło dociera do Ziemi także pod postacią promieniowania UVB i UVA. Pierwszy typ oddziałuje przede wszystkim na naskórek i jest odpowiedzialny za nieestetyczny rumień, a w gorszym wypadku także za zmiany nowotworowe. Stąd często można usłyszeć, że nierozsądne opalanie może spowodować raka.

Z kolei promieniowanie UVA działa nie tylko na naskórek, ale i na skórę właściwą. Wskutek tego działanie promieni UVB jest potęgowane, zachodzą reakcje alergiczne i fototoksyczne, a włókna elastyny i kolagenu ulegają stopniowemu zniszczeniu. Nie brzmi to za wesoło, prawda? Żeby mimo wszystko móc oddawać się letnim przyjemnościom i (w granicach rozsądku) przebywać na słońcu, konieczne jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków z filtrem.

Który krem przeciwsłoneczny wybrać?

Krem, jaki zakupisz w celu ochrony swojej skóry, powinien zawierać odpowiedni filtr UVB. Oznacza się go za pomocą cyfr umieszczonych na opakowaniu po skrócie SPF. Jeszcze nie tak dawno skala oznaczeń była nieujednolicona, przez co mogłaś natrafić w poszczególnych sklepach na kremu z filtrem SPF 60 albo nawet 100. Komisja Europejska postanowiła jednak wyrównać skalę, zgodnie z którą najwyższa możliwa wartość wynosi obecnie 50+. Kupując krem z tak wysokim filtrem, kupujesz tak naprawdę bloker, który minimalizuje działanie słońca na twoją skórę.

Oczywiście musisz pamiętać, że doskonała, stuprocentowa blokada przed słońcem nie jest możliwa (niezależnie od tego, co krzyczą slogany na opakowaniach produktów). Wybieraj kremy, które są dobrze oznakowane i zawierają instrukcję dotyczącą metody nakładania produktu. Uczciwy producent nie ukryje przed klientem informacji, że dla prawidłowego działania kremu należy powtórzyć aplikację po każdej kąpieli albo że konieczne jest nałożenie kosmetyku na pół godziny przed wyjściem z domu.

Jak dobrać filtr SPF?

Krem z filtrem dobierz do swojego fototypu skóry. Jeśli masz niski fototyp, potrzebujesz mocniejszej ochrony przed słońcem. Sprawdź, jaki jest twój fototyp, posługując się poniższą klasyfikacją:

  • fototyp I – skóra trudno się opala, ale łatwo się czerwieni i niemal zawsze ulega poparzeniom; fototyp charakterystyczny dla osób o bladej skórze, z niebieskimi/zielonymi oczami, u piegowatych, blondynek i rudych. Wymagany jest wtedy co najmniej SPF 30;
  • fototyp II – skóra łatwo ulega poparzeniom; częsty typ u kobiet o jasnej karnacji, z jasnymi włosami (np. ciemny blond) i niebieskimi/zielonymi oczami. Konieczny jest tutaj min. SPF 20;
  • fototyp III – skóra opala się, choć najpierw wydaje się poparzona; występuje u osób o lekko śniadej karnacji, brązowych oczach i włosach brązowych/ciemnoblond; zaleca się filtr SPF 15;
  • fototyp IV – oparzenia są bardzo rzadkie, a skóra opala się szybko i bez większych trudności; kobiety z tym fototypem mają śniadą karnację i bardzo ciemne oczy i włosy. W takim wypadku wystarczy nawet SPF 10.

Jak używać kremu z filtrem ochronnym?

Krem przeciwsłoneczny powinien jednocześnie zapewniać ochronę przed UVA, czyli drugim typem promieni. Jest to nierozerwalnie związane z odpowiednim sposobem aplikacji produktu. Według najczęstszego scenariusza, wystarczy, że posmarujesz się kremem ochronnym na kwadrans przed wystawieniem swojego ciała na słońce. Aplikacja powinna być powtarzana średnio co 2-3 godziny. Nie wystarczy, że nasmarujesz się cała rano, skoro cały dzień siedzisz na plaży i co chwila wchodzisz do wody. Nawet kosmetyki wodoodporne nie zapewnią ci wtedy wystarczającej ochrony. Staraj się aplikować jak najgrubszą i równomierną warstwę kremu, a wtedy opalisz się zdrowo i równomiernie, bo unikniesz plam.