Skuteczne sposoby na depresję i gorszy nastrój

0
5885

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak radzić sobie ze stanami depresyjnymi. Żeby wybrać odpowiednie metody pomocy, konieczne jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Musimy wiedzieć, czy mamy do czynienia ze stanami obniżonego nastroju czy też z kliniczną depresją. Na początku zawsze powinnyśmy zakładać, że mamy do czynienia z chwilowym spadkiem nastroju.

Czy to już depresja? Jak radzić sobie ze stanami obniżonego nastroju?

Każdej z nas zdarzają się chwile, kiedy czujemy się źle, nie mamy ochoty na nic, codzienne aktywności, które dotąd przychodziły nam bez problemu, zaczynają nas przytłaczać. Nie oznacza to od razu, że mamy do czynienia z depresją. Przyczyn spadku nastroju może być wiele.

Jedną z pierwszych kwestii, które powinnyśmy rozważyć są zmiany hormonalne. Obniżony nastrój może oznaczać po prostu napięcie przedmiesiączkowe. Jeżeli trwa on od dłuższego czasu, być może powinnyśmy wykonać badania hormonów. Spadki nastroju bardzo często spowodowane są warunkami klimatycznymi. Wiosną i latem tryskamy energią, jednak im bardziej w głąb jesieni, tym gorsze jest nasze samopoczucie. Jest to spowodowane między innymi brakiem światła słonecznego. Dni robią się krótsze, szybciej zapada zmrok. Wszystko to negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Sposobem radzenia sobie z jesiennymi spadkami nastroju może być dostarczanie naszemu organizmowi dodatkowego światła. Rozwiązaniem naszego problemu może okazać się pięciominutowa wizyta w solarium co jakiś czas, możemy zdecydować się również na coraz popularniejsze lampy imitujące światło dzienne.

Bardzo często stany depresyjne spowodowane są niewłaściwą dietą. Zanim udamy się do poradni psychiatrycznej, sprawdźmy, co znajduje się w naszej lodówce. Powinnyśmy zdawać sobie sprawę, że obniżony nastrój do złudzenia przypominający depresję może wynikać z zakwaszenia organizmu. W takiej sytuacji rozwiązaniem naszych problemów może okazać się dieta zasadowa, która przywróci równowagę kwasowo-zasadową w naszym układzie pokarmowym.

Wpływ dobrze zbilansowanej, różnorodnej diety na nasze zdrowie i samopoczucie jest w zachodniej kulturze zdecydowanie niedoceniany. Warto jest rozpoczynać zmiany od kuchni. Pomóc może również aktywność fizyczna. Po sesji zajęć sportowych nasz organizm zaczyna wytwarzać endorfiny, które nie bez powodu nazywane są hormonami szczęścia. Jeżeli zdarza nam się zajadać smutki, zastąpmy słodycze i fast foody gorzką czekoladą o wysokiej zawartości kakao.

Co robić w przypadku prawdziwej depresji?

Niekiedy zdarza się, że wszystkie zabiegi mające na celu poprawienie naszego samopoczucia spełzają na niczym. Stan przygnębienia i niechęci do życia utrzymuje się przez długi czas. Osoby dotknięte depresją często nie są w stanie wstać z łóżka. Najprostsze czynności zaczynają sprawiać im ogromne problemy. Pojawiają się poważne problemy z koncentracją, chory nie może się na niczym skupić. Częstym objawem depresji jest znaczna utrata masy ciała, rzadsze, choć również spotykane są przypadki tycia. Osoba dotknięta kliniczną depresją nie jest w stanie poradzić sobie ze swoim problemem sama. Nie jest w stanie funkcjonować jak dotychczas. Kiedy pojawia się depresja, ubożeją relacje społeczne, chory zaczyna mieć problemy w pracy czy szkole. Takie zmiany mogą pojawić się z dnia na dzień, osoby dotychczas bardzo aktywne zmieniają się nie do poznania.

W takich chwilach niezwykle ważna jest reakcja otoczenia, gdyż osoba zmagająca się z depresją ma zazwyczaj problemy z podjęciem jakiejkolwiek aktywności. Bardzo ważna jest postawa współczucia i zrozumienia. Bliscy osoby dotkniętej depresją powinni okazywać jej swoją miłość i wsparcie. Jeżeli mamy do czynienia z kliniczną depresją, zazwyczaj konieczne okazuje się specjalistyczne leczenie. To najbliżsi powinni zainicjować wizytę u psychologa lub psychiatry. Po zdiagnozowaniu depresji lekarz zazwyczaj przepisuje leki, które regularnie stosowane pozwalają wyjść ze stanu zapaści. Dobrze kiedy leczenie jest koordynowane przez najbliższych osoby zmagającej się z depresją.