Wakacyjna apteczka, czyli jakie leki zapakować?

0
2683

Wyjazd na urlop warto dobrze zaplanować, by cieszyć się spokojem i odpoczynkiem. Wakacyjna apteczka to ta część bagażu, która wymaga szczególnie kompleksowego i zróżnicowanego skomponowania. Kilka podstawowych leków może zabezpieczyć cię przed najczęściej występującymi dolegliwościami. Ale czym się kierować podczas ich wyboru? To zależy od charakteru wyjazdu. 

Apteczka wakacyjna na miarę twoich potrzeb

Osoby o stałych dolegliwościach mają doskonałą wiedzę na temat zabezpieczenia się porcją właściwych dla siebie leków. My zaś zajmiemy się kwestią stworzenia ogólnego zapasu leków na najczęściej występujące niedomagania.

Wakacyjna apteczka powinna być komponowana pod kątem następujących cech:

  • typu wyjazdu (inaczej skomponujesz apteczkę dla siebie, inaczej dla całej rodziny);
  • możliwych zagrożeń (plany uprawiania różnych aktywności wymagają odpowiednich zabezpieczeń);
  • dostępność leków (wyjazd do kurortu będzie obarczony innym ryzykiem niż przeprawa przez dziewicze tereny Zakaukazia);
  • stanu zdrowia (alergie, nadciśnienie i inne dolegliwości wymagają dodatkowego zabezpieczenia).

Podstawa wakacyjnej apteczki

Niezależnie od charakteru wyjazdu, wakacyjna apteczka zawsze powinna zawierać w sobie leki przeciwbólowe. Przyczyny wystąpienia bólów o różnym charakterze są niezależne od sposobu spędzania czasu. Być może dłuższy lot, zmiana ciśnienia czy niekorzystne warunki atmosferyczne spowodują ból głowy, a przecież szkoda tracić czas wolny na niego.

Kolejna kwestia to urazy. Mogą się pojawić zarówno podczas pływania w przyhotelowym basenie jak i na stoku czy uprawiając off road. Dlatego też warto, by wakacyjna apteczka zawierała w sobie środek dezynfekujący i opatrunek. Przydatna może okazać się także maść na stłuczenia.

Wyjazdy w bardziej odległe rejony wiążą się często ze znaczącą zmianą diety – to może być źródłem niestrawności oraz zaburzeń flory jelitowej. Zadbaj więc także o leki na tego typu dolegliwości.

Apteczka wakacyjna na ciepło

Jeżeli planujesz urlop w gorących regionach świata, zaopatrz się we właściwy krem z filtrem i maść na ukąszenia owadów. Ponadto miej ze sobą wapno bądź inne tabletki odczulające – poparzenia słoneczne i kontakt z roślinami bądź owadami niespotykanymi na co dzień, może wymagać specjalnej ochrony. Jedzenia spożywane w upale może także prowadzić do zatruć – krople żołądkowe to ważny element wakacyjnej apteczki.

Apteczka wakacyjna na zimno

Niezależnie od tego, czy wybierasz się w polskie góry, Alpy czy do Skandynawii, wyjazdy o charakterze zimowym również wymagają skomponowania właściwej apteczki na urlop. Krem z odpowiednim filtrem, maść na ewentualne odmrożenia skóry, maść rozgrzewająca kończyny (doskonała po całym dniu spędzonym na stoku), środki niwelujące pierwsze objawy przeziębienia jak również opaski na przeciążone stawy to najczęściej wykorzystywane wyposażenie wakacyjnej apteczki w wersji zimowej. Jeżeli planujesz dużą porcje aktywności fizycznej, zaopatrz się w maść na przeciążone mięśnie oraz środki przeciwbólowe – nawet mała kontuzja może znacząco pokrzyżować plany.

Wakacyjna apteczka dla dziecka

Jeżeli wyruszasz w podróż z dziećmi, zadbaj o podobny zestaw leków, który będzie dedykowany ich kategorii wiekowej. Ponadto pamiętaj o tym, iż maluchy szybciej i częściej się odwadniają. Dlatego miej ze sobą saszetki z elektrolitami, które możesz im podać w przypadku zatrucia pokarmowego bądź niewystarczającego nawodnienia organizmu. Sól fizjologiczna do przemycia oczu po kąpieli w chlorowanym basenie bądź słonej wodzie morskiej także będzie niezwykle przydatna. Plastry na małe rany i pęcherze również mogą być pomocne.

Pamiętaj o tym, iż przebywając na terenie UE możesz realizować bez przeszkód recepty. Jeżeli więc twój lekarz wystawi zapobiegawczo receptę na lek, stanowiący ratunek dla skłonności chorobowych dziecka, to nie musisz go wykupywać przed wyjazdem a jedynie zabrać ze sobą receptę i traktować ją jako zabezpieczenie.