Naprotechnologia – sposób na niepłodność

0
2973

Od jakiegoś czasu coraz bardziej popularna staje się naprotechnologia – metoda diagnozowania i leczenia niepłodności opierająca się na prowadzeniu kompleksowych obserwacji kobiecego organizmu. Na jej podstawie tworzy się indywidualne, dostosowane do sytuacji każdej pary, wytyczne. Naprotechnologia bardzo często jest nazywana alternatywą dla in vitro. Nie jest jednak podobna do tego sposobu zapłodnienia. Celem naprotechnologii jest przywrócenie naturalnych możliwości poczęcia. Ta coraz bardziej rozpowszechniona metoda leczenia bezpłodności pomogła już wielu parom, które od wielu lat bezskutecznie starały się o powiększenie rodziny.

Naprotechnologia – początki

Naprotechnologia (Natural Procreative Technology) jest metodą naturalnej prokreacji, która została stworzona w latach 90. przez Thomasa Hilgersa. Profesor uznawał, że większość par, które bezowocnie starają się o potomka, została źle zdiagnozowana. Celem twórcy naprotechnologii stało się znalezienie prawdziwych przyczyn niepłodności i umożliwienie kobiecie zajście w ciąże w sposób naturalny.

Na czym polega naprotechnologia?

Naprotechnologia polega na precyzyjnej, bardzo dokładnej obserwacji kobiecego cyklu, bazując na modelu Creightona, W specjalnie przygotowanych do tego celu tabelach każda para powinna skrupulatnie zapisywać następujące parametry:

  • długość cyklu i poszczególnych jego faz;
  • moment owulacji;
  • intensywność krwawienia menstruacyjnego;
  • ilość śluzu i jego jakość;
  • inne wydzieliny z pochwy;
  • ewentualnie krwawienia między miesiączkami i zmiany długości cyklu.

Wyniki pomiarów i obserwacji przekazywane są lekarzowi, który dodatkowo wykonuje również badanie USG oraz pomiar poszczególnych hormonów. Na podstawie tych danych możliwe jest określenie przyczyny niepłodności i wdrożenie najlepszego leczenia. Mogą to być np. kuracja hormonalna, leczenie chirurgiczne (np. histeroskopia, laparotomia, laparoskopia) lub jedynie zmiana trybu życia (np. większa aktywność fizyczna, rzucenie palenia lub zmiana diety) i współżycie w konkretnych fazach cyklu menstruacyjnego.
Pełny cykl naprotechnologiczny trwa 24 miesiące. Po tym czasie para może starać się o powiększenie rodziny. Często zdarza się, że jest to możliwe już znacznie wcześniej. Wszystko zależy jednak od indywidualnych wskazań i zaleceń lekarza.

Naprotechnologia – skuteczność

Jak pokazują wynik i badań, w większości przypadków (ok. 97%) lekarz stawia prawidłową diagnozę. Diagnoza nie jest jednak gwarancją ciąży. Naprotechnologia umożliwia wyleczenie bezpłodności jedynie przy pomocy niezbyt intensywnych zabiegów chirurgicznych, terapii czy indywidualnie dostosowanych środków hormonalnych.
Naprotechnologia jest więc najbardziej skuteczna w przypadku kobiet dotkniętych endometriozą, zaburzeniami owulacji, torbielami i cystami jajników czy zaburzeniami hormonalnymi.

Naprotechnologia – kiedy jest nieskuteczna

Ta bardzo popularna metoda leczenia niepłodności nie zawsze okazuje się skuteczna. W przypadku problemów genetycznych, zaburzeń anatomicznych, dysfunkcji narządów rozrodczych czy nieodwracalnych zmian spowodowanych endometriozą naprotechnologia może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.