Aparaty ortodontyczne dla dorosłych

0
3675

Zęby powinny nam służyć przez całe życie, dlatego też bardzo ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać. Codzienna higiena często okazuje się niewystarczająca, zwłaszcza, gdy problemem jest wada zgryzu. W tym przypadku konieczna staje się wizyta u ortodonty oraz aparat ortodontyczny. Wbrew pozorom, aparaty ortodontyczne to rozwiązania dla ludzi w różnym wieku, także dla osób dojrzałych. 

Prostowanie zębów dla zdrowia i urody

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że aparaty ortodontyczne noszone są wyłącznie ze względów estetycznych. Proste zęby z całą pewnością wyglądają bardziej efektownie, są ładniejsze, a co za tym idzie, zachęcają do częstszego uśmiechu. Warto jednak pamiętać, że proste zęby pozwalają na prawidłową higienę jamy ustnej, tym samym chronią przed chorobami dziąseł i przyzębia.

Co ważniejsze, rozwiązanie to nie jest zarezerwowane wyłącznie dla dzieci – aparaty ortodontyczne mogą bez obawy nosić także osoby dorosłe, które chcą zniwelować wady zgryzu i uzyskać piękny, zdrowy uśmiech.

Zalety aparatów ortodontycznych

Stwierdzenie, że aparat ortodontyczny to wyłącznie siedlisko bakterii pod żadnym względem nie pokrywa się prawdą. Wprost przeciwnie, rozwiązanie to posiada wiele zalet, najważniejszą z nich jest zapobieganie próchnicy, której przyczyną jest często nieprawidłowe ułożenie zębów lub ich nadmierne stłoczenie. Aparat ortodontyczny pozwala prawidłowo rozszerzyć łuki zębowe i odpowiednio ustawić zęby, dzięki czemu zapewniając optymalne możliwości ich czyszczenia.

Kolejną zaletą aparatów ortodontycznych jest to, że ich stosowanie pozwala zniwelować szybkie ścieranie się zębów. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest ich nieprawidłowe zwarcie. Aparat ortodontyczny pozwala zniwelować ten problem, który poza stroną estetyczną, posiada także podłoże stricte zdrowotne.

Aparat ortodontyczny a praca stawów skroniowo-żuchwowych

Nieprawidłowa praca stawów skroniowo-żuchwowych może w znaczny sposób utrudnić prawidłowe funkcjonowanie – najczęstszym efektem tego typu zaburzeń jest zgrzytanie. Często pojawiają się także bóle głowy, karku i pleców, których nie można wyjaśnić w sposób medyczny. Przyczyną tego typu dolegliwości bardzo często jest wada zgryzu, którą można zniwelować za pomocą odpowiednio dobranego aparatu ortodontycznego.

Warto podkreślić, że jest to problem, który najczęściej dotyczy osób dojrzałych, czyli po czterdziestym roku życia. W pierwszej kolejności rozważane są dolegliwości zdrowotne o różnym podłożu, kwestia nieprawidłowego zgryzu nierzadko bywa pomijana i ujawnia się dopiero podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Zniwelowanie wady zgryzu w przypadku osób dojrzałych jest trudniejsze niż u dzieci. Wynika to przede wszystkim z faktu, że układ kostno-mięśniowy jest ustabilizowany i trudno w nim wprowadzić radykalne zmiany, nie mniej jednak w przypadku pojawienia się tego typu problemu warto zdecydować się na aparat ortodontyczny.

Odpowiednio dobrane rozwiązanie w dużej mierze przyczyni się do poprawy estetycznej i zdrowotnej zębów, a docelowo będzie wpływać także na ogólne samopoczucie danej osoby.