Dentofobia – jak pozbyć się lęku przed dentystą

0
4525

Wizyty u dentysty najczęściej nie należą do przyjemności, jednak nie należy ich unikać. Boimy się dentysty ze względu na ból. Jak można samemu skutecznie pozbyć się strachu przed dentystą? Paniczny strach przed dentystą nazywany jest dentofobią. Szacuje się, że nawet połowa Polaków zmaga się z tego rodzaju strachem.

Strach przed dentystą – skąd się bierze

Przyczyn strachu przed dentystą i wizytą w jego gabinecie jest wiele. Bardzo często strach wynika z naszych niemiłych wspomnień z dzieciństwa. Dentofobia to mimo wszystko poważny rodzaj fobii, którą możemy zarazić także własne dzieci. Jako osoby dorosłe dajemy naszym dzieciom przykład – a jeśli my unikamy dentysty jak ognia, będą to również robić nasze dzieci. Szacuje się, że jedynie niewielki odsetek dzieci w wieku 6 lat ma zdrowe zęby.

Innym powodem strachu przed dentystą jest ból, jaki może nas spotkać. Borowanie czy leczenie kanałowe zębów z pewnością nie jest przyjemne, ale tak naprawdę nie musi być bolesne. Podczas wizyty u dentysty możemy go poprosić o podanie leku znieczulającego – dzięki temu o wiele łatwiej można znieść leczenie zębów. U niektórych osób lęk wywołuje zapach przy wierceniu zębów, dźwięk wierteł lub nawet zapach w poczekalni.

Strach przed dentystą – jak go pokonać

Strach przed dentystą, zwłaszcza ten paniczny, to jedno z zaburzeń psychicznych – takie samo jak np. klaustrofobia. Nie należy go lekceważyć. Ignorowanie sygnałów, jakie dają nam chore zęby, jest niebezpieczne i może grozić nawet ich utratą – a większość z nas marzy o pięknym, hollywoodzkim uśmiechu. Jeśli odczuwasz strach przed kolejną wizytą u dentysty i wciąż ją odwlekasz, musisz uświadomić sobie, że naprawdę masz problem z lękiem. Pierwszym krokiem do przezwyciężenia strachu jest poznanie jego przyczyny. Zastanów się, dlaczego tak naprawdę nie lubisz chodzić do dentysty – chodzi o ból, złe wspomnienia czy może sam zapach w gabinecie? Pomyśl, jak możesz temu zaradzić. Jeśli boisz się bólu, poproś swoje dentystę o znieczulenie. Wtedy zaboli cię tylko wbicie igły w dziąsło. Jeśli masz złe wspomnienia lub nie do końca jesteś zadowolona ze swojego dentysty – zmień go, najlepiej na kogoś poleconego.

Strach przed dentystą – zmiana sposobu myślenia

Każdy strach, zwłaszcza ten paniczny, leży w psychice. Jeśli chcesz samodzielnie poradzić sobie ze strachem przed dentystą, musisz zmienić swój dotychczasowy sposób myślenia. Nie myśl o kolejnej wizycie u dentysty jak o nieprzyjemnym obowiązku. Nie martw się tym, co czeka cię podczas wizyty. Pomyśl sobie, co będzie po wizycie – twoje zęby będą zdrowe i będziesz mogła cieszyć się wspaniałym uśmiechem. Dentyści w dzisiejszych czasach korzystają z wielu nowoczesnych technologii i sprzętów, które w coraz większym stopniu minimalizują ból i dyskomfort. Nawet siedząc na fotelu, staraj się myśleć pozytywnie – myśl np. o swoich marzeniach lub o tym, co przyjemnego będzie cię czekać potem.

Paniczny strach przed dentystą – usuwanie przyczyny lęku

Aby skutecznie pokonać lęk, trzeba pozbyć się jego przyczyny. Kiedy zdasz sobie sprawę, dlaczego tak naprawdę boisz się wizyty u dentysty, postaraj się wyrzucić ją z głowy. Czasem skuteczna może okazać się po prostu zmiana dentysty. Jeśli boisz się, co będzie czekać cię w trakcie wizyty, nie wstydź się o to zapytać. Poproś swojego dentystę, aby po kolei wyjaśnił, co będzie robić. Możesz też ustalić z nim znak, np. podniesienie ręki, które będzie oznaczało zrobienie przerwy w leczeniu. Jeśli twój strach wywołały złe wspomnienia znajomych, a nie twoje, staraj się unikać tego typu rozmów. Czasem ludzie mogą wyolbrzymiać pewne kwestie, aby urozmaicić swoją opowieść.

Strach przed dentystą – mała nagroda

Po odbytej wizycie u dentysty możesz poprawić sobie humor i sprawić sobie małą nagrodę. Ten sposób może nie do końca pozwoli na pozbycie się strachu przed kolejną wizytą, ale z pewnością przywoła miłe myśli podczas siedzenia na fotelu dentystycznym. Jeśli udało ci się przetrwać jedną wizytę, z każdą następną będzie szło coraz lepiej.