Objawy zapalenia pęcherza moczowego

0
3401

Zapalenie pęcherza moczowego jest przypadłością typowo kobiecą, która wynika z naszej budowy anatomicznej. Jest to problem dość częsty, który potrafi bardzo skutecznie uprzykrzyć życie. Objawy są na tyle dokuczliwe, że osoba chora niemal od razu udaje się lekarza. Warto to zrobić, ponieważ w wyniku zaniedbań mogą pojawić się nawracające stany zapalne nerek oraz narządów rodnych.

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy

Początkowo zapalenie pęcherza moczowego może objawiać się podwyższoną temperaturą, bólem mięśni i złym samopoczuciem. Dopiero po jakimś czasie dołączają się znacznie bardziej dokuczliwe dolegliwości takie jak:

  • częste, niemal bezustanne odczucie parcia na pęcherz,
  • oddawanie niewielkiej ilości moczu,
  • pieczenie oraz ostry ból podczas oddawania moczu.

Objawem nieodczuwalnym, ale bardzo ważnym jest obecność w moczu krwi oraz bakterii, które wykrywane są w czasie badanie laboratoryjnego.

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny

Na zapalenie pęcherza moczowego najczęściej zapadają kobiety w wieku 20–50 lat. Choroba ta uważana jest za powszechną – z szacunków wynika, iż nawet 20–50% kobiet choć raz w życiu borykało się z tą przypadłością. Często z chorobą tą borykają się osoby chorujące na cukrzycę oraz kamicę nerkową, a także nadużywające środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Problem ten dotyczy również kobiet w ciąży i w okresie połogu. Przyczyn zapalenia pęcherza moczowego może być wiele. Najczęściej dochodzi do niego u osób mających obniżoną odporność, a także po zabiegach cewnikowania czy jakichkolwiek innych zabiegach wykonywanych w obrębie dróg moczowych. Za zapalenie pęcherza moczowego odpowiadają zarówno wirusy, jak chlamydie, mikolazmy czy dwoinki rzeżączki. Drobnoustroje często przenoszone są drogą płciową, dlatego na zapalenie pęcherza moczowego cierpią głównie kobiety aktywne seksualnie.

Zapalenie pęcherza – domowe sposoby

Przy łagodnie przebiegającym zapaleniu pęcherza można wypróbować domowe sposoby, które przyniosą znaczną ulgę. Przede wszystkim trzeba przebywać w cieple – warto ogrzewać zwłaszcza okolice krzyża oraz nogi. Dobrym pomysłem jest zamoczenie nóg w gorącej wodzie i założenie wełnianych skarpet. Przyda się też termofor, jednak trzeba pamiętać o tym, że nie można go przykładać w okolicach nerek. Nie można też zapominać o piciu – zalecane jest wypijanie co najmniej 2–3 litrów płynów, co pozwoli szybciej „wypłukać” drobnoustroje. Najlepiej pić herbatki ziołowe, np. z liści brzozy, ziela skrzypu czy liści porzeczki. Niektórym osobom borykającym się z zapaleniem pęcherza bardzo pomaga ciepła kąpiel. Powinna ona trwać maksymalnie 5–10 minut. Warto dodać do niej zioła, np. rumianek lub naturalne olejki eteryczne. Ból można złagodzić również za pomocą nasiadówek, do których wykorzystuje się napary z ziół mających działanie antyseptyczne, czyli szałwii, rumianku, skrzypu polnego czy sosny zwyczajnej.

Jak leczyć zapalenie pęcherza?

W przypadku, gdy domowe sposoby nie przyniosą ulgi lub zapalenie ma bardzo ostry przebieg, koniecznie trzeba udać się do lekarza. W zależności od wyników badań może on przepisać sulfonamidy lub antybiotyki o szerokim spektrum działania. Kuracja antybiotykowa zwykle trwa 7–10 dni. Pomimo że poprawa po lekach następuje już po kilku godzinach, należy przyjąć wszystkie dawki, aby drobnoustroje nie uodporniły się na podawane leki. Przerwanie leczenie może doprowadzić do tego, że choroba powróci ze zdwojoną siłą.