Nerwica – czym jest i jak z nią walczyć?

0
5939

Nerwicą określa się zaburzenia nerwicowe, inaczej zwane również neurozami. Mogą mieć bardzo różne objawy, które wynikają z różnych nawiedzających chore osoby lęków. Jednocześnie jednak wszyscy chorzy zdają sobie sprawę z absurdalności tych lęków – i właśnie tym nerwica różni się od psychozy. Obecnie coraz więcej ludzi zgłasza się na terapie i leczy z powodu nerwicy – czy jest chorobą XXI wieku? Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest nerwica?

Sam termin „nerwica” został wprowadzony jeszcze w XVIII wieku przez szkockiego lekarza Williama Cullena, który w swoim dziele „Synopsis Nosologiae Methodicae” podzielił choroby na 4 klasy – Pyrexiae, Neuroses, Cachexiae i Locales. W krajach anglojęzycznych dla określenia chorób o podłożu lękowym przyjęło się zatem słowo „neurosis”, a stąd już prosta droga do polskiej neurozy i nerwicy, jako czegoś związanego z nerwami.

Nerwica jest chorobą, która opiera się w dużej mierze na lęku i objawach w ciele, jakie on wywołuje. Występuje zatem dodatnie sprzężenie zwrotne pomiędzy objawami – wywoływane są one przez lęk, który dodatkowo je wzmaga, co znów powoduje ich nasilenie się. Powstaje błędne koło.

Nerwica – objawy

Istnieje wiele różnych typów nerwicy, a każdy z nich może dawać nieco inne objawy. Choć mamy w zwyczaju bagatelizować to, co wiąże się z nerwami, w tym przypadku nie wolno tego robić – nerwica wpływa bowiem często na funkcjonowanie całego organizmu. Nie tylko na sposób myślenia, ale również i na działanie pewnych narządów. Właśnie dlatego może powodować bóle serca, głowy, wzmożoną pobudliwość, zaburzenia snu, drżenie kończyn i tym podobne rzeczy. Każdy z nas styka się z podobnymi objawami w przypadku jakiejś stresującej sytuacji – chory na nerwicę może je jednak odczuwać cały czas, przy czym jeszcze się nasilają w niektórych momentach.

Podstawowe objawy nerwicowe to silny lęk, fobie, histeria, obsesja oraz zaburzenia kompulsywne, jak również objawy typowe dla depresji. Nerwica żołądka, nerwica serca, nerwica natręctw, nerwica depresyjna – to tylko kilka różnych typów tej choroby. Przy tym za Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, opracowaną przez WHO, dzieli się ją na: zaburzenia lękowe w postaci fobii, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, reakcje na ciężki stres oraz zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia dysocjacyjne i zaburzenia występujące pod postacią somatyczną, czyli właśnie powodujące bóle oraz dysfunkcje w różnych częściach ciała, sugerujące istnienie tak naprawdę nieistniejących problemów. Długotrwale odczuwane objawy mogą w końcu spowodować – na skutek stresu – prawdziwe zmiany w ciele. W ten sposób tworzą się na przykład wrzody żołądka i dwunastnicy.

Nerwica – leczenie

Nie istnieje jeden, sprawdzony na 100% sposób wyleczenia nerwicy. Przede wszystkim ważna jest właściwa diagnoza – każdy z nas odczuwa czasem wahania nastroju, ma gorszy dzień, a nawet okres albo po prostu czegoś się boi. Jeśli jednak lęki utrzymują się stale przez długi czas, zaczynamy się uskarżać na nieustające zaburzenia snu, odczuwać bóle niewiadomego pochodzenia, mieć trudności w oddychaniu, przełykaniu, wpadać w histerię, mieć ataki paniki, czy też powtarzać jakieś absurdalne czynności, lepiej udać się do specjalisty – psychoterapeuty albo psychologa.
Lekarz pierwszego kontaktu ma zwyczaj wypisywać leki na poprawę nastroju – w tym przypadku ważne jest jednak dotarcie do źródeł choroby i ich przepracowanie. Tylko w ten sposób można sobie z nią poradzić. Terapie prowadzone są indywidualnie i grupowo. Leki spełniają jedynie zadanie wspomagające terapię – i muszą być ściśle dobrane do objawów trapiących chorego.