Jak sobie radzić z krwawieniem z dziąseł?

0
2725

Krwawienie dziąseł to dolegliwość kłopotliwa, niekomfortowa i… dość częsta. Zmaga się z nią wiele kobiet, a choć problem jest dość dobrze znany, wiedza na temat sposobów na radzenie sobie z nim nie jest zbyt duża. Warto to zmienić.

Krwawienie dziąseł a szczotkowanie

Poszukując czynników, które mogą odpowiadać za krwawienie dziąseł, często zwracamy uwagę na sposób, w jaki je szczotkujemy. Jest to dobre posunięcie, choć powszechnie deklarujemy wysoki poziom wiedzy na temat higieny jamy ustnej, często mamy poważne braki w tym zakresie.

Najczęściej popełnianym błędem wydaje się w tym kontekście zbyt mocne szczotkowanie, wielu osobom wydaje się bowiem, że jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się tak osadu, jak i resztek jedzenia. W rzeczywistości wkładanie zbyt dużej siły w szczotkowanie przynosi bez porównania więcej strat niż zysków. Ten sam efekt osiągniemy przecież myjąc zęby delikatnie, ale dokładnie i przeznaczając na tę czynność przynajmniej dwie minuty.

Innym problemem jest nieumiejętny wybór szczoteczki do zębów. Stomatolodzy zalecają, aby była ona miękka, wielu z nas wydaje się jednak, że delikatność nie jest tożsama z efektywnością. Stosując szczoteczkę twardą, mamy wrażenie, że mycie zębów jest dokładniejsze. Niestety, cierpi na tym stan naszych dziąseł.

Krwawienie dziąseł a dieta

Zazwyczaj dość dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że to, co jemy ma wpływ na stan naszych zębów, wiedzę tę wykorzystujemy jednak przede wszystkim wówczas, gdy staramy się unikać wywołujących próchnicę słodyczy. Tymczasem okazuje się, że zła dieta może przyczynić się nie tylko do powstania nowych ubytków, ale również do krwawienia dziąseł.

Jeśli zatem nasze dziąsła krwawią nawet pomimo tego, że nie ma żadnej wyraźnej przyczyny uzasadniającej takie ich zachowanie, powinnyśmy zastanowić się nad tym, czy nasza codzienna dieta zawiera wystarczające ilości witaminy C oraz witaminy K. Na szczęście, obie można dość łatwo pozyskać z pożywienia. Witamina C znajduje się w niemal wszystkich owocach i warzywach, witamina K zaś czeka na nas między innymi w sałacie, bardzo popularnych od niedawna owocach awokado oraz w szpinaku. Jeśli zmiana nawyków żywieniowych nie przynosi oczekiwanych rezultatów, możemy pomyśleć także o suplementacji.

Krwawienie dziąseł – domowe sposoby

W czasach, w których przemysł farmaceutyczny nie rozwijał się jeszcze tak dynamicznie, jak ma to miejsce obecnie, z krwawieniem dziąseł walczono między innymi za pośrednictwem wywarów ziołowych, którymi płukano jamę ustną. Również dziś możemy odwoływać się do tej metody, którą zawdzięczamy medycynie ludowej.

Najbardziej popularny wydaje się w tym kontekście napar z tymianku i szałwii, niezawodne jest przy tym również połączenie rumianku i mięty. Napary ziołowe możemy przygotować samodzielnie, są to jednak rozwiązania, w które można zaopatrzyć się również w aptece.

Krwawienie dziąseł a wizyta u specjalisty

Każda z nas może próbować radzić sobie z krwawieniem dziąseł na co najmniej kilka sposobów, jeśli jednak podejmowane przez nas działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, nie oznacza to wcale, że taka jest nasza uroda i musimy pogodzić się z istnieniem tego rodzaju problemu. Znacznie bardziej prawdopodobne jest w takim przypadku to, że mamy do czynienia z bardziej złożonym problemem. Aby go rozwiązać, konieczna jest wizyta u stomatologa. Nie warto z nią zwlekać, krwawiące dziąsła mogą bowiem sugerować nie tylko stany zapalne dość łatwe do wyleczenia z wykorzystaniem antybiotyków, ale również paradontozę. Ta ostatnia nie jest już wyrokiem, jeśli jednak nie zaczniemy jej leczyć odpowiednio wcześnie, może doprowadzić nawet do wypadania zębów.

Nie powinnyśmy być też zdziwione, jeśli stomatolog nie będąc w stanie wskazać przyczyny problemu, skieruje nas do lekarza rodzinnego. Nie jest to wcale działanie nieuzasadnione, należy bowiem liczyć się i z tym, że krwawienie zębów może sygnalizować schorzenia narządów wewnętrznych.