Jak radzić sobie z bólem zęba domowymi sposobami?

0
2874

Za mało czasu, wiele obowiązków, brak terminów – nieustannie odkładasz wizytę u dentysty na później, a tymczasem ząb mocno daje o sobie znać, przynosząc silny ból, który nie pozwala na niczym się skoncentrować, promieniuje na głowę, ucho, wprowadzając w stan otępienia. Jak poradzić sobie z tym problemem, nie katując swojej wątroby kolejnymi lekami, chemicznymi środkami? Niekiedy wystarczy przejrzeć kuchenne półki. Oto najpopularniejsze sposoby.

Domowe sposoby na ból zęba – moc goździków

Znajdują się w kuchni niemal każdej pani domu, stanowiąc dodatek do ciast, potraw, grzanego wina czy aromatycznych napojów. Oprócz walorów smakowych skrywają też zgoła odmienne właściwości – pomagają uśmierzyć ból dzięki działaniu antyseptycznemu. Taką przyprawę najczęściej stosuje się doraźnie, przy czym sprawdzi się zarówno główka goździka, jak i olejek goździkowy. Możemy go rozgnieść w moździerzu, a nawet w palcach i położyć w bolącym miejscu. W przypadku formy płynnej wystarczą 2–3 krople na waciku, który następnie przykładamy do zęba. Kurację stosujemy przez około 30 minut.

Sposób na ból zęba – jodyna

Jodyna to pogromca wszelkich bakterii, zarazków, a także grzybów. Nic dziwnego, że jest równie skuteczna na dolegliwości zębów. Tu także wystarczy kilka kropel na gazie lub waciku i bezpośrednia aplikacja.

Czosnek – miły końca bólu początek

Już nasze babcie znały jego lecznicze właściwości, stosując go przy przeziębieniach, stanach zapalnych, rekomendując go jako składnik zwiększający odporność, naturalny antybiotyk. Kto z dzieciństwa nie pamięta specyficznego napoju na bazie mleka, miodu i czosnku? Otóż okazuje się, że ta roślina jest nieoceniona w zwalczaniu dolegliwości bólowych. Sprawdzi się zarówno żucie ząbka czy płukanka czosnkowa, przygotowana z kilku ząbków zalanych letnią wodą.

Medycyna niekonwencjonalna – akupresura

W starożytnych Chinach odkryto sposób leczenia oparty na uciskaniu konkretnych miejsc na ciele w celu zwalczenia bólu, przewlekłych chorób. Medycyna naturalna przeżywa obecnie renesans, stając się coraz popularniejsza wśród szerokiego grona ludzi na całym świecie. Zgodnie z jej zasadami ból zęba można zwalczyć, uciskając przez około 2 minuty miejsce, w którym kciuk łączy się z palcem wskazującym. Można to robić samemu lub udać się do gabinetu medycyny niekonwencjonalnej.

Co na ból zęba? Płukanka z szałwii

Kamfora to tajemniczy składnik szałwii, któremu zawdzięczamy działanie uśmierzające ból. Nie jest to jedyna cenna substancja zawarta w tym zielu, bowiem stanowi ono także bogate źródło witaminy A, B, C oraz PP. Jak stworzyć płukankę? Wystarczy zalać wrzątkiem suszone liście szałwii lub nabyte w sklepie torebki i zaparzać przez kilka minut pod przykryciem, pozostawić do ostygnięcia. Tak przygotowany napar może służyć do płukania jamy ustnej. Alternatywą jest miejscowa aplikacja za pomocą wacika nasączonego olejkiem eterycznym z szałwii.

Soda oczyszczona

Soda powraca niczym bumerang w różnych przepisach, zarówno tych kulinarnych, jak i dotyczących urody. Nie bez przyczyny – w przypadku bólu zęba pomaga zmienić pH jamy ustnej, eliminując ryzyko namnażania się bakterii. Możesz z niej przygotować płukankę – ból zniknie także po płukaniu za pomocą wody ze zwykłą solą (1 łyżeczka na szklankę).

Siła przypraw – imbir i pieprz cayenne

Przygotuj z nich papkę, mieszając ze sobą wodę, imbir oraz pieprz cayenne. Taką masę możesz aplikować za pomocą wacika, gazy czy patyczka do uszu – ważne jest, by nałożyć ją na bolące miejsce i trzymać aż do ustania dolegliwości. Chwila nieuwagi – przeniesienie językiem przypraw na dziąsła może spowodować podrażnienie oraz silniejsze pieczenie.

Naturalne pomysły na zwalczenie bólu

Przez wieki ludzie radzili sobie bez dentystów, lekarzy, kierując się intuicją, doświadczeniem, podążają za składnikami płynącymi wprost z natury. Choć dzisiaj apteki oferują nam całą paletę leków przeciwbólowych, to warto zatrzymać się na chwilę i wypróbować naturalne, sprawdzone sposoby, które pozwolą oszczędzić wątrobę, a także zasoby portfela.