Dyskretne i skuteczne aparaty na zęby

0
2656

Idealnie proste, zdrowe zęby to doskonała zachęta do częstego uśmiechu. Zdarza się jednak, że nasze zęby wymagają pomocy w postaci aparatu ortodontycznego. Większość osób kojarzy tę alternatywę jako mało estetyczne i jeszcze mniej wygodne rozwiązanie. Warto wiedzieć, że istnieją zdecydowanie bardziej dyskretne, niewidoczne i jednocześnie bardzo skuteczne aparaty ortodontyczne. 

Kiedy aparat ortodontyczny jest niezbędny?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że aparaty ortodontyczne powinny nosić wyłącznie dzieci oraz nastolatki. Rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie, dowodząc, że rozwiązanie to może być stosowane także w przypadku osób dorosłych. Nie mniej jednak należy pamiętać, że im człowiek starszy, tym efektywność, jaką zapewnia aparat ortodontyczny mniejsza.

Aparaty ortodontyczne zakładane są po to, by zoptymalizować kształt zgryzu i umożliwić zębom prawidłowy wzrost. Wbrew pozorom, rozwiązanie to spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale także zdrowotną – prawidłowy zgryz oznacza właściwą higienę jamy ustnej, a co za tym idzie, skutecznie chroni przed chorobami zębów i dziąseł.

Większość osób kojarzy aparaty ortodontyczne z rozwiązaniami czasowymi lub stałymi, które są nakładane na zęby. Z całą pewnością alternatywa ta do estetycznych nie należy i każdy posiadacz klasycznego aparatu ortodontycznego stara się skutecznie ukryć ten fakt.

Warto jednak pamiętać, że istnieją nowoczesne, wykonane z przezroczystego materiału nakładki na zęby, które posiadają właściwości aparatu ortodontycznego, a przy tym są niewidoczne.

Różne rodzaje dyskretnych aparatów ortodontycznych

Każdy aparat ortodontyczny jest dostosowany do indywidualnych potrzeb danej osoby. Fakt ten dotyczy także rozwiązań przezroczystych, zdecydowanie bardziej dyskretnych, a przy tym skutecznych i efektywnych.

Pierwszą z propozycji są przezroczyste szyny, idealnie dopasowane do kształtu zębów, wygodne i niewidoczne. Sporym zainteresowaniem cieszą się także aparaty lingwalne, czyli zakładane od językowej strony zębów. Rozwiązania te należą do jednych z najbardziej dyskretnych, nie można ich zauważyć nawet podczas szerokiego uśmiechu. Mimo że są niewidoczne, skutecznie pracują i prostują nasze zęby podobnie jak tradycyjne aparaty ortodontyczne. Aparaty te są projektowane indywidualnie, uwzględniając kształt, rozmiar i nierówności zębów. Za pomocą tego typu rozwiązań możemy skorygować różne wady zgryzu.

Innowacyjną alternatywą na rodzimym rynku okazują się transparentne maski na zęby, których działanie opiera się przede wszystkim na właściwym przesuwaniu zębów aż do pożądanego ich ustawienia. Jest to metoda, dzięki której skutecznie można zniwelować także diastemy, czyli występujące pomiędzy zębami szpary, a także zlikwidować wadę wymowy, której przyczyną jest nieprawidłowe rozstawienie zębów lub wada zgryzu. Nakładki ortodontyczne są całkowicie niewidoczne i bardzo efektywne. Ich główną zaletą jest to, że są one produkowane z przezroczystego i jednocześnie elastycznego materiału. Do ich wykonania niezbędny jest precyzyjny wycisk szczęki, który należy wykonać przed rozpoczęciem leczenia.