Jak leczyć krótkowzroczność?

0
3013

Nieustannie wzrasta ilość osób, u których diagnozuje się krótkowzroczność. Za tę chorobę odpowiadają zarówno geny, jak i niewłaściwy styl życia. Wśród najskuteczniejszych metod leczenia krótkowzroczności wymienia się operacyjną korekcję wzroku, jednak można poprawić jakość widzenia bez interwencji chirurgicznej.

Na czym polega krótkowzroczność?

Krótkowzroczność nazywana jest także bliskowzrocznością. Osoby cierpiące na to schorzenie wyraźnie widzą przedmioty, które znajdują się blisko, ale te znajdujące się dalej są dla nich niewyraźne. Takie widzenie wynika z faktu, że promienie świetlne wpadające do oka nie ogniskują się na siatkówce, tylko przed nią. Oprócz czynników genetycznych, rozwojowi choroby sprzyja długotrwałe patrzenie na ekran telewizora i komputera oraz czytanie przy niewłaściwym oświetleniu.

Laserowa korekcja krótkowzroczności

Obecnie bardzo popularne jest laserowe leczenie krótkowzroczności. To zabieg bezpieczny i bezbolesny, który umożliwia niemal natychmiastowe przywrócenie prawidłowej ostrości widzenia. Niestety, nie każdy może poddać się leczeniu laserowemu. Przeciwwskazaniem są między innymi niektóre schorzenia, takie jak choroby neurologiczne i nowotworowe, choroby serca i tarczycy, skaza krwotoczna, cukrzyca i infekcje wirusowe. Na tej liście znajdują się także niektóre choroby wzroku, na przykład jaska, zaćma, zwyrodnienia siatkówki i wady rogówki. Zabieg nie jest wskazany u osób poniżej 21 i powyżej 50 roku życia.

Ortokorekcja

Nowoczesna okulistyka umożliwia wyleczenie krótkowzroczności bez ingerencji w strukturę oka. Taką szansę daje ortokorekcja. To metoda leczenia, w której wykorzystuje się ortosoczewki. Ich działanie jest inne niż zwykłych soczewek. Inaczej wygląda także sposób ich noszenia. Zwykłe soczewki zakłada się na dzień, podczas gdy ortosoczewki należy nakładać na noc. Po przespaniu w nich nocy można cieszyć się komfortem prawidłowego widzenia przez 16 godzin. W tym miejscy pojawia się pytanie dotyczące bezpieczeństwa ortosoczewek. Te zwykłe zdejmuje się na noc, aby oczy były dotlenione i nie ulegały podrażnieniom. Nowoczesne ortokeratologiczne soczewki zostały opracowane w taki sposób, że charakteryzują się minimalną inwazyjnością w strukturę oka i zapewniają dobre dotlenienie rogówki podczas snu. Ortokorekcja to metoda leczenia, która polega na delikatnym modelowaniu rogówki w taki sposób, żeby po zdjęciu soczewki utrzymywała nadany jej kształt. Chociaż działanie takich soczewek nie jest trwałe, są one doskonałą propozycją dla osób aktywnych, u których problem stanowią nie tylko okulary, ale i zwykłe soczewki. Ortokorekcję można stosować nawet u dzieci od 10 roku życia. Pewną wadą tej metody jest fakt, że soczewka prawidłowo spełnia swoją funkcję tylko wtedy, gdy sen trwa przynajmniej 6 godzin. Jeżeli komuś zdarza się niedosypiać, pod koniec dnia wzrok może przestać działać prawidłowo.

Leczenie krótkowzroczności należy rozpocząć jak najszybciej, ponieważ w przeciwnym razie stan wzroku będzie się pogarszał. Warto zatem odwiedzić okulistę, kiedy tylko pojawią się problemy z widzeniem.