Sprawdzone sposoby na walkę z zaparciami

0
2846

Zaparcia mogą zdarzyć się każdemu i są dość powszechnym problemem, zwłaszcza wśród osób, które nie odżywiają się prawidłowo i nie są aktywne, za to przeżywają na co dzień sporo stresów. Zamiast jednak sięgać po gotowe preparaty, lepiej będzie wykorzystać naturalne sposoby na zaparcia. Dzięki temu szybko poradzimy sobie z problemem, nie wprowadzając do organizmu dodatkowych leków czy suplementów. Zaparcia, dopóki nie powodują poważnych problemów dodatkowych oraz nie pojawiają się regularnie, nie wymagają wizyty u lekarza. Wystarczy, że wykorzystamy siłę natury, która pozwala nam radzić sobie z różnymi przypadłościami już od wieków. Szczególnie warto znać naturalne sposoby na zaparcia u dzieci czy w ciąży – tutaj nie możemy często stosować gotowych preparatów, dlatego istotna jest znajomość innych metod radzenia sobie z problemem.

Przywrócenie prawidłowej diety

Podstawowy sposobem na radzenie sobie z zaparciami jest oczywiście zapobieganie im. Zanim więc sięgniemy po sposoby na zaparcia, dobrze jest przede wszystkim zmienić dietę. Zaparcia najczęściej wynikają ze spożywania dużych ilości przetworzonego i sztucznego jedzenia, małego udziału w diecie warzyw i owoców oraz małego spożycia wody. Czasami również pojedyncze posiłki są zbyt duże, aby układ pokarmowy mógł sobie z nimi poradzić – w każdym z tych przypadków istotna jest zmiana diety na zdrowszą. Najlepiej zacząć spożywać pięć mniejszych posiłków dziennie, pomiędzy którymi będziemy wypijać przynajmniej dwa litry wody niegazowanej. Do diety należy bezwzględnie dodać również błonnik w formie warzyw i owoców, a także len – np. dodawany do samodzielnie wypiekanego chleba, muesli czy innych dań. To pomoże w zapobieganiu zaparciom.

Aktywne sposoby na zaparcia

Jeśli dopadną nas już zaparcia, możemy na początku spróbować bardziej aktywnych metod radzenia sobie z nimi. Pierwszą z nich jest po prostu aktywność fizyczna. Możemy pójść na spacer, poćwiczyć pilates, porozciągać się czy zrobić krótką domową gimnastykę. Jest to wskazane zwłaszcza wtedy, gdy na co dzień mamy pracę siedzącą i nie jesteśmy zbyt zainteresowane aktywnością. Przy powtarzających się zaparciach ruch jest jednym z podstawowych wskazań, aby im zapobiegać.

Dobrze działać może masowanie brzucha, zwłaszcza gdy zaparcia są szczególnie bolesne. Warto połączyć je z ćwiczeniami oddechowymi, które pozwolą dotlenić organizm oraz wprawią w ruch przeponę i leżące niedaleko jelita, zachęcając je do aktywności.

Ograniczenie stresu

Jeśli nasze zaparcia wynikają ze stresu, to niezbędne jest jego ograniczenie. W sytuacji, gdy zaparcia już nas dopadną, możemy poradzić sobie z nimi poprzez obniżenie poziomu stresu, co zwykle idzie w parze z obniżeniem poziomu kortyzolu we krwi. Prócz wspomnianej aktywności fizycznej, która świetnie wpływa na „spalanie” stresu, warto polecić również ćwiczenia relaksacyjne oraz słuchanie muzyki odprężającej. Jeśli czujesz się cała spięta, pomóc może ciepła kąpiel w miłej atmosferze, także z udziałem aromaterapii – np. z olejkami cytrusowymi. Doskonałym rozwiązaniem jest też spotkanie z przyjaciółmi i… śmiech. To on bowiem przywraca nam humor, znacznie niwelując poziom stresu.

Naturalne sposoby na zaparcia

Jeśli potrzebujemy ze stresem poradzić sobie tutaj i teraz, to przydatne mogą być dary natury. Wśród nich znajdziemy choć sok śliwkowy i same śliwki – kilka tych owoców skutecznie może pomóc w problemie z zaparciami, ponieważ mają w sobie niezwykle dużo błonnika. Podobnie działa również kapusta kiszona, która dostarcza przewodowi pokarmowemu bakterii pomocnych w rozkładaniu resztek pokarmowych. Możemy ją zarówno jeść, jak i pić jej sok – najlepiej na czczo. Dla wielbicieli bardziej tradycyjnych metod sprawdzi się jedzenie jabłek, które pozytywnie wpływają na ruchy robaczkowe jelit, usuwając zaparcia trwające nawet kilka dni. Do diety warto wprowadzić także buraki w formie świeżo wyciskanego soku albo świeżej surówki. Będą one dodatkowo oczyszczać wątrobę, co z pewnością wyjdzie nam na zdrowie.