Ciąża bez mdłości? Jak sobie z nimi poradzić?

0
5654

Mdłości w ciąży zdarzają się tak często, że niewiele kobiet się na nie nie uskarża. Istnieją jednak sposoby na ich pokonanie i cieszenie się tym pięknym okresem bez nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie to sposoby? I dlaczego tak naprawdę mdłości pojawiają się w czasie ciąży?

Ciąża – kiedy pierwsze mdłości?

Kiedy kobieta wie już, że to ciąża, zastanawia się często: kiedy pojawiają się mdłości? Tak naprawdę mogą nie pojawić się nigdy, a mogą towarzyszyć kobiecie przez cały czas. Zwykle występują około 4–6 tygodnia od poczęcia. W 12 tygodniu zmniejszają natężenie albo też w ogóle ustępują.

Dlaczego jednak w ogóle się pojawiają? Przyczyną są wahania hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety, gdy zachodzi ona w ciążę. To dobry sygnał, jako że za owe wahania odpowiada najmocniej progesteron – żeński hormon płciowy o budowie steroidowej, który wytwarzany jest przez komórki lutealne ciałka żółtego i przez łożysko. To właśnie on umożliwia zagnieżdżenie się zarodka w ściance błony śluzowej macicy, a następnie odpowiada za podtrzymanie ciąży. Właśnie jego spadek prowadzi do menstruacji, a zatem złuszczania błony śluzowej macicy lub do poronienia. Skoro więc mdłości się pojawiają, oznacza to, że zarodek jest bezpieczny – choć nie jest to przyjemne dla jego matki. Zwłaszcza jeśli mdłościom towarzyszą często wyczerpujące wymioty (czasem tak wyniszczające, że konieczna jest wizyta w szpitalu).

Nudności a ciąża

Podobno co druga kobieta cierpi na poranne mdłości w ciąży. Nudności oznaczają dziwne i silne uczucie chęci zwymiotowania, któremu towarzyszą czasem potliwość, zblednięcie skóry, ślinotok, a nawet przyspieszenie akcji serca, czyli tak zwana tachykardia (częstoskurcz). Nie jest to przyjemne dla nikogo – a już zwłaszcza dla młodej mamy, która bardzo martwi się o swojego nienarodzonego malucha. Najczęściej pojawiają się z rana, kiedy kobieta jest jeszcze na czczo, gdyż nic nie jadła. Ich wystąpieniu – o czym nie wszyscy wiedzą – może zapobiec zjedzenie nawet drobnej przekąski przed wstaniem z łóżka (choć sposób ten nie zawsze skutkuje).

Jeśli okaże się, że to nie ciąża, a mdłości występują, możemy mieć albo do czynienia z ciążą urojoną (wówczas objawy mogą być podobne) albo też na przykład z zatruciem pokarmowym. Czasem także infekcja wirusowa bądź różne leki mogą powodować nudności. Uważa się je za pierwszy symptom ciąży i często tak jest, ale ich pojawienie się nie zawsze ją potwierdza.

Ciąża i nudności – co pomaga?

Co jeszcze może pomóc wyeliminować mdłości ze swojego życia? Oprócz zjedzenia czegoś drobnego przed wstaniem na dobre z łóżka warto też w ciągu dnia pilnować swojej diety – jeść około 5–6 mniejszych posiłków i dokładnie żuć każdy kęs. Nudności mogą wystąpić wskutek spadku ilości cukru we krwi – warto zatem chronić się przed uczuciem głodu, nosząc przy sobie cokolwiek, co pomoże nam go zaspokoić, na przykład batonik zbożowy.

Należy również zadbać o spożywanie produktów, które zawierają witaminę B6. Potrafi ona łagodzić mdłości. Dużą ilość tej witaminy znajdziemy między innymi w rybach, szpinaku, marchewce, ziemniakach, kapuście i kalafiorze, a także w orzeszkach ziemnych. Koniecznie trzeba zaś unikać produktów, które mogłyby podrażnić żołądek, na przykład bardzo ostrych przypraw i potraw tłustych. Nawet jeśli kiedyś je lubiłyśmy, niestety na pewien czas trzeba się z nimi pożegnać.