Puchnięcie nóg latem – jak sobie z nim radzić?

0
2728

Choć wiele osób uwielbia lato, coraz częściej pojawiające się w tym okresie upały są powodem pewnych niedogodności. Nasz organizm źle reaguje na tak wysokie temperatury, co między innymi może objawiać się opuchlizną nóg. Dlaczego w ogóle do tego dochodzi i w jaki sposób możemy ulżyć naszym nogom w tym czasie? Oto najważniejsze informacje dotyczące tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Puchnięcie nóg – przyczyny

Jeśli puchnięcie nóg nie dotyka cię zbyt często, nie masz się czym martwić. Tego typu dolegliwości w czasie upalnych dni to coś zupełnie normalnego, zwłaszcza jeśli spędzasz wiele godzin stojąc lub siedząc. Dlaczego jednak tak się dzieje?

Główną przyczyną niepokojącego puchnięcia nóg w lecie jest spowolnienie krążenia krwi właśnie podczas upałów. Jest to spowodowane szybszą utratą wody i zwolnieniem procesów metabolicznych, gdy nasz organizm stara się schłodzić. W związku z tym, limfa zaczyna gromadzić się w naszych tkankach, doprowadzając do pojawienia się obrzęku oraz wzmożonego odczucia, iż nasze nogi są po prostu ociężałe.

Osoby narażone na pojawienie się opuchlizny w upały, często same się do tego w jakiś sposób przyczyniają. Największym błędem popełnianym w tym czasie jest chociażby niedostateczne nawadnianie organizmu, ale także wybór niewłaściwych metod jego schładzania. Brak ruchu, choć wydaje się uzasadniony, również może powodować puchnięcie nóg w kostkach czy w wyższych partiach nóg.

Puchnięcie nóg – profilaktyka

Aby uniknąć puchnięcia nóg w czasie upałów, powinniśmy przede wszystkim cały czas uzupełniać płyny. Najlepiej jest oczywiście pić wodę mineralną, a powstrzymać się od spożywania kawy i innych napojów z kofeiną oraz alkoholu, gdyż prowadzą one do odwodnienia poprzez stymulację naszego układu moczowego. Soki warzywne również nie są zalecane w tym szczególnym okresie, gdyż hamują wchłanianie wody w jelitach.

Dodatkowo pamiętajmy także o odpowiedniej dawce ruchu, zwłaszcza gdy przez wiele godzin w pracy przebywamy w jednej pozycji. Nie musi być to wcale duży wysiłek, ale wystarczy dłuższy spacer czy popularny obecnie nordic walking. Taka dawka aktywności fizycznej pobudzi nasz układ krążenia do pracy i zapobiegnie odkładaniu się limfy w tkankach, ratując nas przed obrzękiem.

Puchnięcie nóg – leczenie

Jeśli jednak nie uda nam się uniknąć opuchlizny w lecie, warto wiedzieć jak radzić sobie z taką dolegliwością. Czasem całkowicie skuteczne okazują się być domowe sposoby, takie jak chociażby unoszenie nóg. Można ułożyć nogi na wyższym stołku, poduszkach, czy też oprzeć je o ścianę. Najważniejsze, aby znajdowały się powyżej poziomu serca, co pobudzi krążenie i pomoże w zniwelowaniu obrzęku. Warto także spróbować zimnych okładów, które powinny przynieść ulgę naszym nogom.

Obecnie w sprzedaży dostępne są również wszelkiego rodzaju maści, które szybko i przede wszystkim skutecznie radzą sobie z opuchlizną pojawiającą się na naszych nogach. Zawierają one różnego rodzaju składniki, które wykazują działanie przeciwobrzękowe czy przeciwzapalne, ale także wpływają na poprawę przepływu krwi w żyłach.