Uważajmy na barszcz Sosnowskiego

0
3149

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną powszechnie występującą na terenie Polski. Warto dowiedzieć się o niej więcej, ponieważ jest ona niebezpieczna dla naszego zdrowia, niekiedy nawet i życia. O tym fakcie warto poinformować zwłaszcza nasze dzieci, które podczas zabawy na łące mogłyby ulec poparzeniom barszczem Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego – roślina silnie toksyczna

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną bardzo toksyczną. Zawiera on substancje, które w kontakcie z naszą skórą mogą wywołać poparzenia I, II i III stopnia. Blizny po poparzeniach tą rośliną goją się bardzo długo, w niektórych przypadkach nawet latami. Barszcz jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ nie musimy mieć z nim bezpośredniego kontaktu, żeby paść ofiarą toksycznych substancji w nim zawartych. Latem, kiedy jest bardzo ciepło, roślina wydziela toksyny nawet na odległość kilku metrów. Barszcz Sosnowskiego może uszkodzić nasze drogi oddechowe, kontakt z wydzielinami może wywołać wymioty, w skrajnych wypadkach może dojść do uszkodzenia wzroku. Roślina ta jest tym groźniejsza, że bardzo szybko się rozprzestrzenia. Jest ona powszechnie obecna na terytorium naszego kraju, jako że na przełomie lat pięćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku była uprawiana jako roślina pastewna. Choć upraw zaniechano, barszcz Sosnowskiego (znany niegdyś jako zemsta Stalina) zdążył się na dobre zadomowić w naszym kraju.

Żeby unikać barszczu Sosnowskiego, warto jest nauczyć się go rozpoznawać. Jest to roślina wysoka – osiąga od jednego do czterech metrów wysokości. Posiada ona bruzdowatą łodygę, która na górze jest zielona, na dole przybiera kolor zbliżony do purpurowego. Barszcz posiada duże liście – w przypadku większych okazów osiągają one nawet półtora metra średnicy. Łodyga u góry rozgałęzia się, zakończona jest mniejszymi łodyżkami uwieńczonymi dużym baldachimem białych drobnych kwiatów. Barszcz Sosnowskiego bardzo przypomina koper, jednak charakteryzuje się znacznie większymi rozmiarami. Warto jest przyjrzeć się zdjęciom rośliny, które bez problemu znajdziemy w sieci – wpiszmy w wyszukiwarce internetowej hasło „barszcz Sosnowskiego zdjęcia”, a otrzymamy wiele dobrej jakości fotografii. Koniecznie zapoznajmy z nimi nasze dzieci. W skrajnych wypadkach kontakt z tą rośliną może zakończyć się nawet śmiercią.

Kontakt z barszczem Sosnowskiego – co robić?

Jeżeli zauważyłyśmy barszcz Sosnowskiego, nie podchodźmy do rośliny bliżej. Pamiętajmy, że jest ona silnie toksyczna, a jej wydzieliny mogą dotrzeć do nas nawet z odległości kilku metrów. Jeżeli barszcz rośnie na naszej działce, nie powinnyśmy podejmować się samodzielnego jego usunięcia. Najlepiej jest w takich sytuacjach poinformować o wszystkim straż pożarną. Pamiętajmy, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie ze sobą roślina, informując odpowiednie służby, możemy uchronić czyjeś zdrowie. Chwastu należy się niezwłocznie pozbyć, ponieważ bardzo szybko się on rozprzestrzenia. Jeżeli w wyniku kontaktu z barszczem Sosnowskiego doznałyśmy obrażeń, nie powinnyśmy ich bagatelizować. Niezwłocznie udajmy się do lekarza.