Bóle miesiączkowe, czyli jak przetrwać?

0
3088

Bóle w dolnych partiach brzucha, obolałe uda, lędźwiowe części kręgosłupa, jadłowstręt, a w skrajnych przypadkach także biegunka, problemy z wypróżnianiem czy odruchy wymiotne. Każda kobieta inaczej odczuwa miesiączkę, jednak na wspomniane dolegliwości uskarżają się głównie młode kobiety. Aż 40% pań boryka się z takimi skutkami miesiączki, które niejednokrotnie potrafią odciąć od świata na kilka dni, skłonić do spędzenia długich chwil w łóżku pod ciepłą kołdrą. Połykanie tabletki za tabletką może okazać się nieskuteczne, a co więcej – zaszkodzić wątrobie i żołądkowi. Dlatego prezentujemy naturalne sposoby, które pozwolą uśmierzyć ból.

Zwalczamy bóle miesiączkowe za pomocą gorąca

Gorąca woda, opatulenie się kocem czy termofor. Ciepło zdecydowanie pozwala zmniejszyć ból, rozluźnić mięśnie macicy, napięcie, zastępując w tej roli tabletkę. Taka terapia sprawdzi się głównie przy umiarkowanych dolegliwościach. Wystarczy wziąć ciepły prysznic, kąpiel lub położyć na brzuchu termofor wypełniony wrzątkiem. Warto jednak pamiętać, że zbyt wysoka temperatura może nasilić krwawienie.

Kuracja ziołowa

Ból menstruacyjny można zwalczać także od środka, za pomocą naparów ziołowych. W tej roli nieocenione są herbatki z melisy, mięty, a także z kozłka lekarskiego, rumianku czy nagietka. Zwykłe, bez aromatów, dodatków, słodzików, będą najlepsze. Pij je, gdy zbliża się miesiączka, jak również podczas jej trwania. Unikaj jednak cukru, który może spotęgować bóle – zastępuj go miodem i kilkoma kroplami cytryny. Zioła uspokajają, zmniejszają napięcie i skurcze naczyń – najskuteczniejsze są spożywane 2–3 razy dziennie.

Bóle miesiączkowe a wysiłek fizyczny

Kwestia problematyczna, wzbudzająca kontrowersje. Większość specjalistów zaleca jednak umiarkowaną aktywność fizyczną, która pozwoli ograniczyć stres, rozluźnić mięśnie, prowadząc tym samym do ograniczenia bólu. Delikatny fitness, joga czy spokojne ćwiczenia, spacer. Ważne, by nie przesadzić i nie nadwyrężyć się, bowiem może to prowadzić do realnych zagrożeń. Jeśli regularnie trenujemy sztuki walki, podnoszenie ciężarów, biegi, powinnyśmy zrezygnować z tego na kilka dni.

Masaże olejkami

Jedna z modniejszych metod, która przy właściwym stosowaniu może stać się realną pomocą. Masaże wykonuje się z użyciem olejków rozcieńczonych niewielką ilością wody, takich jak: lawendowy, eukaliptusowy czy majerankowy. Zabieg powinien być przeprowadzony przez specjalistę, bowiem zbyt duży nacisk i złe ruchy mogą okazać się szkodliwe. Masowanie wykonuje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przez co najmniej kilkanaście minut – taka kuracja pozwala się rozluźnić, zapomnieć o bólu.

Zbilansowana, lekka dieta

Często niedoceniana. A szkoda, bo ma ogromny wpływ na samopoczucie, odczuwanie bólu, radzenie sobie z codziennymi przeciwnościami, reakcjami organizmu na krwawienie. Dietetycy zalecają dietę lekkostrawną, która nie obciąży dodatkowo żołądka, nie wywoła problemów gastrycznych. Oznacza to, ni mniej ni więcej, tylko unikanie produktów ciężkostrawnych, tłustych, przetworzonych. Już przed menstruacją warto przestawić się na pełne ziarna zbóż, warzywa, owoce, lekkie sałatki, chude mięsa i nabiał. Dobrze jest także odstawić mocną kawę, herbatę, dosładzane napoje, zastępując je naparami ziołowymi. Na śniadanie węglowodany (np. zboża, płatki owsiane), na obiad i kolację białka (chude mięsa, ryby).

Gdy domowe sposoby zawodzą – farmaceutyki

Zdarza się, że bóle czy odczuwane dolegliwości są tak silne, że ciepło czy zimowe napoje nie wystarczają. W takich wypadkach można sięgnąć po silniejsze leki przeciwbólowe. Jednak i w tym przypadku należy kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze nie połykać tabletek na czczo, po drugie popijać je wodą, po trzecie ograniczyć ich spożywanie. Kapsułka okaże się najskuteczniejsza jeśli połkniemy ją przy umiarkowanym bólu, a później będziemy jedynie podtrzymywać jej działanie, za pomocą niewielkich dawek. Najbezpieczniejsze są specyfiki zawierające ibuprofen, diklofenak czy naproksen. Popularna aspiryna zmniejsza krzepliwość krwi, dlatego nie jest szczególnie zalecana podczas miesiączki. Leki przeciwbólowe działają uśmierzająco, ale często posiadają także właściwości rozkurczające. Jednak pamiętaj – zbyt duża ilość tabletek może jedynie zaszkodzić, a ich nadmierne stosowanie spowoduje przyzwyczajenie się organizmu – zmniejszając ich skuteczność. Wszystko z umiarem.