Raka piersi można pokonać!

0
2987

Rak piersi to choroba, z którą zmaga się wiele kobiet w różnym wieku. Szczególnie zagrożone chorobą nowotworową są kobiety, w których rodzinach zanotowano zachorowania na raka piersi. Bardzo ważnym elementem jest profilaktyka zapobiegająca chorobie. Warto wiedzieć, że wcześnie wykryty nowotwór jest praktycznie uleczalny.

Czym jest rak piersi?

Rak piersi to choroba, z którą zmaga się coraz większa liczba kobiet, często młodych. Częstą przyczyną zachorowań jest brak świadomości oraz zbyt późno postawiona diagnoza.
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że początkowe fazy raka piersi są praktycznie bezobjawowe, choć w większości przypadków pojawiają się niewielkie guzki w obrębie piersi. Właściwą diagnozę postawić może lekarz, wykonując szereg niezbędnych badań, warto jednak pamiętać, że bardzo ważna na tej płaszczyźnie jest profilaktyka, obejmująca m.in. samodzielne badanie piersi.

Działanie to jest bardzo proste, najlepiej wykonywać je w połowie cyklu miesiączkowego. Samodzielne badanie piersi polega przede wszystkim na szczegółowym sprawdzeniu każdej piersi. Działanie to najlepiej wykonać w pozycji stojącej, warto stanąć przed lustrem. Rękę znajdującą się po stronie badanej piersi należy założyć za głowę, natomiast drugą ręką dokładnie sprawdzić badaną pierś, wykonując w tym celu koliste ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od środkowej części piersi.

Ważne jest także to, by nie pominąć sutka oraz miejsc pod pachami. Jeśli wyczujemy zwłóknienia, zgrubienia lub guzki, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.
Ważną funkcję odgrywają również regularne badania profilaktyczne. W praktyce oznacza to, że należy systematycznie odwiedzać ginekologa, który poza cytologią powinien zając się także stanem naszych piersi.

Bardzo ważnym badaniem i jednocześnie skutecznym na płaszczyźnie diagnostycznej jest mammografia. Warto wiedzieć, że jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, natomiast bardzo skuteczne. W wielu przypadkach pozwala ono na wykrycie raka we wczesnym stadium, dzięki czemu istnieje szansa na całkowite wyleczenie choroby.

Rak piersi nie boli

Nowotwory piersi często nie powodują dolegliwości bólowych tudzież poważniejszych zmian na płaszczyźnie zdrowotnej. Pojawienie się niewielkich zgrubień czy powiększenie węzłów chłonnych często są lekceważone przez kobiety, co bez wątpienia sprzyja rozwojowi choroby nowotworowej.
Wiele kobiet w przypadku odkrycia guzka wpada w panikę. Są to niepotrzebne emocje, należy pamiętać, że nie każdy guzek oznacza chorobę nowotworową, często są to zmiany niezłośliwe, które w prosty sposób można usunąć chirurgicznie.

Ponadto powiększone węzły chłonne mogą świadczyć o innych chorobach lub zaburzeniach hormonalnych. Chcąc zweryfikować ewentualne podejrzenia, najlepiej udać się do lekarza.
Warto pamiętać, że nowotwór piersi rozwija się bardzo powoli, a tym samym wykrycie raka we wczesnym stadium daje bardzo dużą szansę na całkowite wyleczenie.
Wbrew panującym opiniom w wielu przypadkach wystarczy usunąć zmiany patologiczne w postaci guzka bez konieczności usuwania całej piersi.