Wszystko o raku jajnika

0
2929

Choroby nowotworowe należą do zdecydowanie najstraszniejszych dolegliwości, jakie mogą dotykać każdego człowieka. Występują w wielu różnych odmianach i mogą atakować liczne obszary ludzkiego organizmu. Ponadto w wielu przypadkach nie istnieje żadne skuteczne lekarstwo i sposób na walkę z nimi. Niestety, poszczególne ich rodzaje każdego roku zbierają na całym świecie śmiertelne żniwo, zabijając tysiące ludzi w różnych krajach. Nie mówimy tego, aby kogokolwiek straszyć. Chodzi nam po prostu o uświadomienie, że nowotwory to naprawdę poważna rzecz, której nigdy nikt nie powinien bagatelizować.

Istnieją różne nowotwory. Na niektóre z nich narażeni jesteśmy wszyscy, inne z kolei dotykają wyłącznie przedstawicieli poszczególnych płci i atakują obszary organizmu „typowe” wyłącznie dla kobiet lub mężczyzn. Nowotwory „kobiece” potrafią być bardzo niebezpieczne, a liczba ich ofiar śmiertelnych – choć w niektórych krajach wyraźnie maleje z roku na rok – nadal jest bardzo wysoka. Jednym z najgroźniejszych i niestety często spotykanych rodzajów nowotworów jest rak jajnika. Może on dotknąć właściwie każdą kobietę, a jego konsekwencje potrafią być bardzo groźne. Tym bardziej warto w takim razie posiadać na temat tej choroby jak najszerszą wiedzę.

Rak jajnika – najczęstsze objawy

Dużym problemem w przypadku raku jajnika jest to, że niekiedy rozwija się on przez bardzo długi czas kompletnie niezauważony. Podobnie jak przy innych nowotworach, kluczem do skutecznego wyleczenia takiej choroby jest odpowiednio wczesne podjęcie działań. Niestety, w wielu przypadkach choroba zostaje wykryta w momencie, kiedy jest już za późno na podjęcie skutecznego leczenia. Ponownie jednak zaznaczamy – nie należy panikować. Bardzo często kobiety, u których zdiagnozowano taki nowotwór, mają szanse na pełne wyleczenie. Niemniej jednak profilaktyka, uważne obserwowanie wszystkich symptomów choroby oraz regularne badania u specjalistów są niezbędne.

Pierwsze objawy można zauważyć już w początkowym stadium rozwoju choroby, ale są one wówczas dość niepozorne i łatwo można pomylić je z innymi dolegliwościami. Nowotwór jajnika na początku objawia się problemami żołądkowymi, przede wszystkim wzdęciami, niestrawnością i zgagą. Większość kobiet nie łączy takich symptomów z rakiem – trudno jest się temu dziwić, bowiem można uznać, że jest to po prostu chwilowe zatrucie pokarmowe lub objawy innych, mniej groźnych dolegliwości. Jeśli jednak takie objawy utrzymują się przez dłuższy czas i nie chcą minąć mimo naszych starań, to zdecydowanie warto wybrać się do lekarza.

Objawy nasilają się i stają się bardziej zróżnicowane w miarę postępów choroby. Potem dochodzą kolejne problemy żołądkowe, takie jak częste wymioty i gwałtowny spadek apetytu. Pojawia się także obrzęk nóg, nadmierne zmęczenie, zawroty głowy i ogólne osłabienie organizmu.

Wykrycie raka jajników jest dzięki nowoczesnej technologii stosunkowo proste; niezbyt skomplikowane badania zapewniają w tej kwestii bardzo wysoką skuteczność. Każda kobieta powinna jednak sama o tym pamiętać, bowiem przy standardowych badaniach u lekarza szanse na wykrycie choroby są znikome. Warto przynajmniej raz w roku wybrać się na profilaktyczne badania u ginekologa – badanie takie nie trwa zbyt długo i nie jest szczególnie skomplikowane, a jednocześnie w niektórych przypadkach może uratować życie. Najczęściej wykonuje się tu USG transwaginalne, polegające na wprowadzeniu specjalnej głowicy przez pochwę i zbadanie za jej pomocą dróg rodnych kobiety. Jeśli lekarz ma podstawy, aby sądzić, że jajniki kobiety zostały zaatakowane przez nowotwór, może zlecić dodatkowe badania w celu stuprocentowego potwierdzenia takiej diagnozy.

Rak jajników – leczenie

Leczenie raka jajników jest ściśle uzależnione od wieku kobiety oraz stopnia zaawansowania choroby. Jeśli nowotwór jest już dostatecznie rozwinięty, niestety konieczne może być operacyjne usunięcie jajników. Zabieg ten przyśpiesza u młodych kobiet proces menopauzy i może prowadzić do bezpłodności – taka jest jednak cena za uratowanie życia. Jeśli jednak choroba znajduje się w stosunkowo początkowym stadium rozwoju, możliwe jest operacyjne usunięcie nowotworu bez naruszania jajników. O tym jednak decyduje lekarz.