Zmęczenie – składniki, które pomogą je pokonać

0
4286

Uczucie zmęczenia powoduje wiele czynników – stres, ciężka praca, a nawet źle zbilansowana, niezdrowa dieta. Jeśli ciągle czujesz się przemęczona i na nic nie masz siły, zastanów się nad zmianą dotychczasowej diety. Sprawdź, jakich składników odżywczych potrzebujesz, abyś znowu mogła cieszyć się życiem. Witamina C, żelazo, potas – lista składników odżywczych pokonujących zmęczenie jest długa. Przy okazji podpowiadamy, jakie produkty mogą „kraść” twoją energię.

Witaminy na zmęczenie – witamina C

Witamina C jest bardzo ważna w naszej codziennej diecie. Odpowiada za odporność organizmu, zwalcza infekcje wirusowe i bakteryjne, wspomaga przyswajanie żelaza. Witamina C pomaga również wytwarzać w organizmie karnitynę. To substancja, która odpowiada za transport tłuszczów do mięśniowych komórek – w ten sposób nasza energia rośnie. Nic więc dziwnego, że przy niedoborze witaminy C możemy czuć się zmęczone i senne. Niedobór witaminy C może objawiać się osłabieniem całego organizmu, bólami mięśni, apatią i sennością – trzeba na to zwrócić uwagę.

Najlepsze źródła witaminy C to acerola, cytrusy, kiwi, czarne porzeczki, owoce dzikiej róży, pomidory, natka pietruszki, truskawki i kalafior.

Witaminy na zmęczenie – witaminy z grupy B

Kolejne witaminy odpowiadające za energię organizmu to witaminy z grupy B, zwłaszcza witamina B6 i B12.

Witaminy z grupy B biorą udział w produkcji czerwonych krwinek i w procesie przemiany materii białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Niedobór witaminy B6 powoduje utratę energii i chęci do działania. Zbyt mało witaminy B12 w organizmie objawia się apatią i znużeniem, a także brakiem apetytu, może także doprowadzić do rozwoju złośliwej anemii.

Gdzie szukać witamin z grupy B? Witamina B6 znajduje się w kiełkach pszenicy, szpinaku, awokado, drożdżach, orzechach, bananach i fasoli. Witaminy B12 trzeba szukać w mleku, serach, jajkach, drobiu, wołowinie i wieprzowinie. Witamina B12 występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego – osoby unikające tych produktów, powinny więc zażywać odpowiednie suplementy diety.

Magnez na zmęczenie

Magnez jest ważnym pierwiastkiem w naszym organizmie. Pełni wiele funkcji, ale przede wszystkim wspomaga pracę układu mięśniowego, rozluźnia mięśnie i dodaje energii. Magnez potrafi poprawić koncentrację, samopoczucie, wpływa także na dobry sen – kiedy się nie wysypiamy, czujemy zmęczenie i brak sił. Niedobór magnezu może objawiać się właśnie problemami z zaśnięciem, obniżoną koncentracją, apatią i ogólnym znużeniem.

Aby uzupełnić poziom magnezu w organizmie, należy sięgnąć po pestki dyni, migdały, gorzką czekoladę, kaszę gryczaną, fasolę, otręby pszenne lub owoce morza.

Sposób na zmęczenie – żelazo

Kobiety najczęściej dotyka niedobór żelaza. Jest on najczęstszym powodem występowania anemii. Na niedobór żelaza bardziej narażone są kobiety, które są w ciąży, obficie miesiączkują, są na diecie eliminacyjnej lub prowadzą bardzo aktywny tryb życia. Zbyt mała ilość żelaza w organizmie objawia się spadkiem formy, uczuciem znużenia i obniżoną koncentracją.

Żelaza należy szukać przede wszystkim w czerwonym mięsie, rybach, drobiu i wątróbce. Jego dobrym źródłem są też migdały, nasiona roślin strączkowych, ciemne pieczywo, szpinak i jajka. Najlepiej przyswajalne żelazo znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego. Aby zwiększyć jego wchłanianie, trzeba łączyć je z produktami bogatymi w witaminę C.

Sposób na zmęczenie – czego unikać?

Niektóre produkty mogą zabierać nam energię i pogłębiać uczucie zmęczenia. Wiele osób w ciągu dnia wypija kilka kubków kawy w nadziei na odzyskanie energii. W kawie znajduje się kofeina, która ma co prawda zdolność do zwiększenia energii, ale nie jest to efekt długotrwały. Po pewnym czasie poziom energii znów zaczyna gwałtownie spadać. Osoby często pijące kawę mogą się od niej uzależnić – nadużywanie kawy może prowadzić do bezsenności i kołatania serca.

Trzeba wystrzegać się również produktów pełnych cukru. Pamiętaj, że wbrew pozorom energii nie doda też alkohol.