Ogranicz oglądanie telewizji!

0
2789

Dotychczas specjaliści podkreślali szkodliwy wpływ telewizji przede wszystkim na rozwój dzieci. Ostatnie badania jednak pokazują, że długie oglądanie telewizji przez dorosłych może ograniczać ich sprawność umysłu w podeszłym wieku.

Wnioski amerykańskich naukowców

Badanie wpływu telewizji na kondycję umysłową osób dorosłych przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz Veterans Affairs Medical Center. W badaniu wzięło udział 3247 osób w wieku od 18 do 30 lat. Wszystkie te osoby miały za zadanie przez 25 lat wypełniać ankiety, w których określały między innymi ilość czasu spędzanego przed telewizorem oraz czasu poświęcanego na aktywność fizyczną. Na koniec uczestnicy eksperymentu zostali poddani badaniom, na które składały się następujące testy poznawcze:
– test szybkości przetwarzania informacji,
– test Ridleya Stroopa (mierzący zdolności poznawcze związane z pamięcią operacyjną),
– test słuchu Reya (mierzący pamięć werbalną).

W wyniku testów okazało się, że uczestnicy, którzy oglądali telewizję przez ponad 3 godziny dziennie, wypadli gorzej w dwóch pierwszych testach od uczestników badania, którzy deklarowali mniejszą ilość czasu poświęcanego na telewizję. Badacze doszli także do wniosku, że na sprawność umysłową wpływa dodatkowo mniejsza aktywność fizyczna, która często idzie w parze z zamiłowaniem do małego ekranu. Długotrwałe oglądanie telewizji i siedzący tryb życia mogą pogorszyć kondycję mózgu nawet dwukrotnie!

Ile czasu przed telewizorem spędzają Polacy?

Oglądanie telewizji to zajęcie, które bardzo często utożsamiane jest z odpoczynkiem. Dlatego najwięcej czasu przed telewizorem spędza się wieczorami oraz w weekendy, szczególnie jesienią oraz zimą. Niestety wiele młodych mam siedzących w domu potrafi niemal przez cały dzień mieć włączony telewizor, który często staje się także elementem urozmaicania czasu dzieciom. Spędzanie dziennie ponad trzech godzin przed telewizorem jest bardziej powszechne, niż by się wydawało. Według badań przeprowadzonych od stycznia do czerwca 2015 r. przez Nielsen Audience Measurement statystyczny Polak ogląda telewizję przez 4,5 godziny w ciągu dnia! Najchętniej przed telewizorem siedzą osoby starsze, co jest oczywiste z racji dysponowania przez nich dużą ilością wolnego czasu. Jednak osoby w wieku między 20. a 39. rokiem życia oglądają telewizję przez 3 godziny i 15 minut, a więc wystarczająco dużo, by zapracować sobie na gorszą kondycję umysłu w przyszłości.

Jak ograniczyć oglądanie telewizji?

Coraz więcej osób całkowicie rezygnuje z telewizora, jednak często tylko dlatego, że oglądanie filmów, seriali i różnych programów jest możliwe przez Internet na smartfonie czy tablecie. Konieczność ograniczenia czasu spędzanego przed telewizorem jednak dotyczy także telewizji przez internet. Dla telemaniaków zupełne wyrzeczenie się telewizji może być bardzo trudne i wydaje się, że taka skrajność nie jest konieczna. Wystarczy jedynie wprowadzić niewielkie zmiany w dotychczasowym sposobie spędzania wolnego czasu, by oglądanie telewizji było bezpieczne dla zdrowia. Warto codziennie dokładnie zaplanować co się chce obejrzeć, pilnując. by całkowity czas poświęcony siedzeniu przed ekranem był jak najkrótszy. Zamiast oglądania kilku programów informacyjnych pod rząd, wystarczy obejrzeć jeden. Ulubiony serial można dawkować sobie po jednym odcinku dziennie, zamiast urządzać wielogodzinne maratony z jednym tytułem. Dużo lepiej także obejrzeć raz w tygodniu dobry film w kinie, niż codziennie męczyć mózg i oczy przy powtórkach w TV.

Badania amerykańskich naukowców jednoznacznie wskazały na problem braku aktywności fizycznej u telemaniaków, dlatego warto wreszcie ruszyć się z kanapy i przynajmniej 3 razy w tygodniu np. pobiegać lub pojeździć na rowerze. Wówczas oglądanie telewizji, nawet jeśli czasami będzie zbyt długie, nie będzie miało aż tak negatywnego wpływu na kondycję fizyczną, w tym także na umysł.