Domowe sposoby na zatkany nos

0
2960

Zatkany nos to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów alergii, przeziębienia czy grypy. Czasem przyczyną bywają też zmiany strukturalne wewnątrz nosa. Jednak najczęściej występującą przyczyną zatkanego nosa jest obrzęk błony śluzowej, spowodowany namnażaniem się wirusów lub oddziaływaniem alergenów. Nadmierna produkcja śluzu zatyka drogi oddechowe i powoduje bardzo duży dyskomfort. Jak poradzić sobie z zatkanym nosem domowymi sposobami?

Domowe sposoby na zatkany nos

Zgodnie ze znanym powiedzeniem, katar nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni. Jednak warto z nim walczyć, stosując domowe sposoby na zatkany nos.

Ciepły prysznic lub kąpiel – wdychanie pary wodnej doskonale rozrzedza wydzielinę i ułatwia oddychanie.

Inhalacje – najprostszym sposobem na odetkanie nosa jest miska z gorącą wodą, do której można dosypać soli lub wlać olejki aromatyczne. Wystarczy pochylić się nad nią i przykryć głowę ręcznikiem, a następnie wdychać wytworzoną parę, aby skutecznie oczyścić nos.

Nawadnianie – w leczeniu kataru ważne jest nawadnianie organizmu, a zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w tym herbatki, np. z czarnego bzu, z majeranku czy z sokiem z malin. Warto też pić ciepły, domowy rosół.

Czosnek – czosnek jest nazywany naturalnym antybiotykiem. Można go zarówno spożywać, jak i wkładać ząbki do dziurek nosa. Takie ząbki muszą być obrane i niezbyt duże.

Okłady z soli – kolejnym sposobem na zatkany nos są okłady z soli. Wystarczy wsypać sól do woreczka z płótna, a następnie podgrzać ją w piekarniku lub mikrofali i przykładać do czoła i policzków kilka razy dziennie.

Nawilżanie powietrza – do nawilżacza powietrza warto wlać kilka kropli olejku eukaliptusowego, miętowego czy sosnowego. Znakomicie udrażniają one nos i jednocześnie dezynfekują powietrze w pomieszczeniu.

Zatkany nos u niemowlaka – jak pomóc dziecku?

U niemowlęcia zatkany nos to prawdziwy problem, ponieważ tak malutkie dziecko ma ogromny kłopot z oddychaniem ustami. Katar prowadzi więc nie tylko do zaburzeń oddychania, ale dodatkowo bardzo utrudnia karmienie. Poza tym, malec nie potrafi jeszcze wydmuchać noska, dlatego wydzielinę trzeba usuwać innymi sposobami: znakomicie sprawdzają się dostępne w aptekach aspiratory do noska, które zasysają wydzielinę. Dziecko warto układać na brzuszku, aby wydzielina wypływała w sposób naturalny. Ważne także jest nawilżanie powietrza, a w razie potrzeby można również stosować inhalacje z pary wodnej. Doskonałe efekty daje woda morska lub destylowana w sprayu, która ułatwia swobodne oddychanie i oczyszcza drogi oddechowe.

Jakie leki na zatkany nos?

Domowe sposoby na zatkany nos nie zawsze wystarczają, dlatego warto dodatkowo wspomóc się preparatami aptecznymi. Najczęściej stosowane są leki, które obkurczają naczynia krwionośne – są one dostępne w sprayu lub kroplach. Nie można ich jednak stosować dłużej niż kilka dni. W sprzedaży są także tabletki na katar oraz preparaty działające wielokierunkowo, które zawierają składniki udrażniające drogi oddechowe. Często są wybierane ze względu na to, że nie powodują niemiłego odczucia, które towarzyszy przyjmowaniu kropli do nosa.