Problemy z jelitami? Sposoby na lepsze trawienie!

0
2592

To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Odpowiednio zbilansowana dieta i optymalna dawka ruchu każdego dnia to podstawa dobrego samopoczucia. Obecne czasy pełne są jednak pośpiechu i stresu, w wyniku czego niejednokrotnie sięgamy po niezdrową, ale za to szybką do przygotowania i spożycia żywność, kolorowe i gazowane napoje, a także prowadzimy siedzący tryb życia. Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do rozmaitych dolegliwości – jednym z najczęstszych problemów są kłopoty z trawieniem. Sprawdź, skąd się biorą, a także co możesz na nie poradzić.

Problemy z jelitami – przyczyny i objawy

Kiedy mówimy o problemach z jelitami, najczęściej oznacza to ogólny ich stan, uczucie niestrawności, a także pozostałe choroby układu pokarmowego, które każdego dnia dają się nam we znaki. Kłopoty z trawieniem i prawidłowym funkcjonowaniem jelit i układu pokarmowego dotyczyć mogą każdego – niezależnie od płci i wieku. Prócz chorób dziedzicznych lub wywołanych jako skutek uboczny działania niektórych leków, najczęściej za zły stan układu pokarmowego jesteśmy odpowiedzialni my sami. Warto zmienić więc dietę i tryb życia, by przez kolejne długie lata cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Czynniki takie jak zła dieta, ciągły stres i brak snu składają się na to, iż jelita kurczą się szybciej i mocniej niż powinny – co sygnalizują charakterystycznymi objawami. Jeśli więc często dokuczają ci wzdęcia, bóle brzucha bądź naprzemiennie biegunki i zaparcia, wybierz się jak najszybciej do lekarza. Objawy te bowiem zwiastować mogą nadwrażliwość jelit lub inne schorzenia. W tym przypadku niezbędna jest całkowita zmiana diety na taką, która uspokoi jelita. Spokojnie powiedzieć można, że kłopoty z trawieniem i jelitami zakwalifikować możemy do chorób cywilizacyjnych – biorą się one bowiem z nadmiernej ilości substancji toksycznych, jakie wchłaniane są przez organizm (jak również – a może nawet przede wszystkim – z pożywienia). Rada na problemy z jelitami jest prosta – wystarczy zmienić tryb życia na bardziej aktywny i dietę na zdrowszą.

Jelita – problemy zażegnane dzięki diecie

Jeśli często cierpisz z powodów dolegliwości jelitowych, koniecznie do swojej diety włącz te produkty spożywcze, które ułatwią trawienie. Jeśli zmagasz się z częstymi biegunkami, w twoim codziennym menu powinno znaleźć się pieczywo pszenne i graham, a także kasze, ryż i ziemniaki. Doraźnie zastosować możesz skuteczny sposób, jakim jest lampka wina – musi ono być jednak wytrawne. Pomogą także galaretki, tarte jabłko oraz gotowana marchewka. Fundament diety stanowić powinny chude ryby i mięsa. Jeśli twoim problemem są zaparcia, pomocne w codziennej diecie będzie pieczywo razowe, otręby owsiane, a także duża ilość surowych warzyw. Pomoże także kompot z suszonych śliwek, a także owoce suszonej śliwki i rodzynki. Pij również napary z ziół takich jak mięta, koper włoski i rumianek – łagodnie, ale skutecznie pobudzą one trawienie. Często masz wzdęcia? Unikaj jedzenia produktów powodujących wydzielanie nadmiernej ilości gazów, a także wspomagaj układ trawienny ziołami – tymiankiem, koperkiem, miętą oraz bazylią. Stosuj się do tych prostych rad, by skutecznie i na zawsze pożegnać dolegliwości ze strony jelit.