Żylaki – problem, którego nie wolno ignorować

0
3085

Żylaki są problemem, który pięć razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Powodów powstawania żylaków jest wiele. Za zmiany w naszych żyłach odpowiedzialna jest genetyka, ale również problemy hormonalne, przebyte ciąże czy tryb życia. Powinnyśmy zdawać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach możemy zapobiegać żylakom, a kiedy już się pojawią, powinniśmy je leczyć.

Żylaki – skąd się biorą?

Żylaki powstają na skutek zaburzeń przepływu krwi w żyłach. Uszkodzone zastawki żylne sprawiają, że krew się cofa, co prowadzi do rozciągnięcia żył. Jest to poważny defekt kosmetyczny. Z czasem żylaki na nogach stają się bardzo widoczne, przybierają formę niebieskich lub fioletowych pofałdowanych linii. Dobrze jest zdawać sobie sprawę, że żylaki oznaczają również poważne problemy zdrowotne. Żylaki zwiększają prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi, które są niebezpieczne dla zdrowia, a niekiedy również życia. Jak już wspomnieliśmy, na powstawanie żylaków są w znacznie większym stopniu narażone kobiety niż mężczyźni. Jest to w dużej mierze związane z przebytymi ciążami. Co druga kobieta, która przebyła dwie ciąże, cierpi na problem żylaków. Schorzenie to jest również związane ze zmianami hormonalnymi w kobiecym organizmie. Progesteron – hormon, który powoduje rozciąganie macicy, wpływa również na rozciąganie żył. Żylaki są często sprawą genetyki. Jeżeli nasi rodzice lub dziadkowie cierpieli na to schorzenie, znajdujemy się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania.

Na powstawanie żylaków ma również wpływ tryb życia, jaki prowadzimy. Jeżeli cierpimy na nadwagę, jesteśmy mało aktywne, niezdrowo się odżywiamy, możemy spodziewać się, że w przyszłości pojawią się u nas żylaki. Zazwyczaj nasze problemy z żyłami postępują powoli. Jest to proces długotrwały. Początkowo nasze żylaki nie są widoczne. Pierwszym symptomem wskazującym na problem, jest regularnie powtarzające się uczucie ciężkich nóg, a także ich opuchnięcie. Dopiero w późniejszych okresach żyły stają się widoczne pod naszą skórą.

Żylaki kończyn dolnych – jak sobie z nimi radzić?

Jeżeli zależy nam na prewencji przeciw żylakom, a jeszcze nie zaobserwowano zmian w naszych żyłach, powinnyśmy zadbać o aktywny tryb życia. Warto zdecydować się na takie aktywności jak pływanie czy bieganie. Kiedy się ruszamy, zapobiegamy zastojom krwi w naszych żyłach, a tym samym minimalizujemy ryzyko powstawania żylaków. Jeżeli cierpimy na nadwagę, powinnyśmy jak najszybciej zrzucić zbędne kilogramy. Udowodniono, że osoby otyłe częściej doświadczają problemów z żylakami niż osoby utrzymujące prawidłową masę ciała. Ponadto zadbajmy o zróżnicowaną dietę. Powinnyśmy spożywać produkty, które pozytywnie wpływają na nasz układ krążenia. Dobrze spożywać warzywa i owoce, które zawierają duże dawki witaminy C, która wzmacnia nasze żyły. Cenna jest również rutyna, która ma działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Duże ilości rutyny zawierają owoce rokitnika, składnik ten jest również obecny w kaszy gryczanej. Jeżeli chcemy uniknąć żylaków, zadbajmy również o odpowiedni sposób ubierania się – unikajmy strojów bardzo obcisłych, które utrudniają krążenie krwi w naszym ciele. Niewskazane są również buty na wysokim obcasie. Żylaki kończyn dolnych często występują u osób cierpiących na płaskostopie. Jeżeli mamy płaskostopie, powinnyśmy nosić specjalne obuwie medyczne.

Jeżeli już zaobserwowałyśmy żylaki na naszych nogach, koniecznie musimy z nimi walczyć. Istnieją sposoby, które pomagają doraźnie pozbyć się dolegliwości towarzyszących żylakom. Ból i swędzenie możemy zniwelować za pomocą specjalnych maści i tabletek zawierających między innymi wyciąg z ruszczyka czy diosminę. Pomogą również rajstopy przeciwżylakowe. Pamiętajmy jednak, że doraźne rozwiązania nie sprawią, że żylaki znikną. Kiedy zmiany już się pojawiły, konieczne jest leczenie polegające na usunięciu żylaków. W zależności od naszych funduszy możemy zdecydować się chirurgiczny zabieg polegający na wycięciu niedrożnych żył. Alternatywą może być również laserowe usuwanie żylaków.