Alergiczne zapalenie spojówek

0
3251

Uporczywe swędzenie i łzawienie oczu to dość częste objawy sezonowej alergii, które występują zazwyczaj równocześnie z wodnistym katarem. Tak zwane alergiczne zapalenie spojówek jest bardzo uciążliwe, bo świąd wywołuje naturalny odruch tarcia oczu, co z kolei może potęgować stan zapalny. Warto więc znać domowe sposoby na łagodzenie tej dolegliwości, a także wiedzieć, kiedy udać się po pomoc do specjalisty.

Profilaktyka przede wszystkim

Zapalenie spojówek na tle alergicznym wywołują najczęściej alergeny wziewne, takie jak pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt, grzyby i pleśnie. Niestety większości z nich nie da się w 100% wyeliminować z otoczenia, ale można próbować ograniczyć swój kontakt z nimi. Najłatwiej mają osoby uczulone na sierść, gdyż wystarczy, że będą unikały kontaktu ze zwierzętami, szczególnie przebywania z nimi w jednym pomieszczeniu. Alergia na roztocza wymaga systematycznego wietrzenia i sprzątania mieszkania, przy czym usuwanie kurzu powinno odbywać się na mokro (warto zaopatrzyć się w odkurzacz z filtrem HEPA lub wodny). Lepiej także ograniczyć do minimum dekoracje z tkanin, w których zbiera się kurz np. duże dywany, grube zasłony lub narzuty na meblach wypoczynkowych. Z kolei uczulenie na pyłki roślin wymaga przede wszystkim wykonania testów alergicznych w celu identyfikacji uczulających roślin. W czasie ich pylenia (ostrzeżenia podawane są np. w telewizji podczas podawania prognozy pogody) należy unikać otwierania okien i oczywiście przebywania na zewnątrz. Jeśli wyjście na dwór jest konieczne, warto założyć duże okulary przeciwsłoneczne.

Łagodzenie objawów

Skutecznym sposobem na złagodzenie objawów alergii, w tym zapalenia spojówek jest przyjmowanie leków antyhistaminowych w tabletkach, które dostępne są także bez recepty. Skuteczne są także specjalistyczne krople do oczu, które jednak musi przepisać lekarz i które nie należą do najtańszych. Alergiczne swędzenie oczu łagodzi przemywanie ich albo aptecznym preparatem albo ziołowym naparem. Ten drugi można sporządzić w domu i jest on równie skuteczny co płyn z apteki, a kosztuje od niego dużo mniej.

Na zapalenie spojówek na tle alergicznym można stosować następujące domowe mikstury do przemywania podrażnionych oczu:

  • Napar ze świetlika – ma działanie przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia,
  • Napar z rumianku – delikatnie łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie,
  • Wywar z suszonej kolendry – łagodzi świąd,
  • Kompres z mleka i miodu – ma działanie łagodzące,
  • Wywar z nagietka – działa przeciwzapalnie, zmniejsza podrażnienia i łzawienie,
  • Napar z szałwii – ma właściwości przeciwzapalne, likwiduje zaczerwienienia i podrażnienia.

Należy pamiętać, że napar polega na zalaniu ziół wrzątkiem, natomiast wywar robi się poprzez gotowanie ziół.

Jako pierwsza pomoc na podrażnione spojówki sprawdza się zwykła kostka lodu przyłożona na chwilę do oka. W pracy warto mieć w torebce krople z soli fizjologicznej, które można kupić w aptece w postaci wygodnych jednorazowych ampułek. Jeśli powyższe metody nie są skuteczne lub z oka zaczyna sączyć się ropna wydzielina, koniecznie trzeba się udać do lekarza, który przepisze mocniejsze medykamenty.