Święta, święta, a po świętach… poczuj się lekko

0
2827

Każde święta o charakterze rodzinnym sprzyjają godzinom spędzonym przy stole. Bardzo często to właśnie wtedy mamy jedyną okazję, by spotkać się z bliskimi i porozmawiać. Siedzimy więc i jemy. A gdy święta mijają, czujemy się ciężko i ospale. Na szczęście są sposoby, które pozwolą ci szybko znów poczuć się lekko i przyjemnie.

Skąd to uczucie ciężkości?

A chociażby stąd, że takie siedzenie i objadanie się nie należy do twoich zwyczajów. Przecież na co dzień tak nie masz. Gdy jesteś w pracy czy zajmujesz się domem, twój organizm przyzwyczajony jest do ciągłego ruchu oraz regularnych posiłków. Kiedy więc serwujesz mu mało dietetyczne dania, po które sięgasz właściwie cały czas, a do tego obniżasz swoją aktywność fizyczną, nie potrafi on sobie z tym poradzić. Twój metabolizm nie jest przystosowany do tak ciężkiej pracy. I wystarczą naprawdę dwa dni, abyś poczuła zmęczenie i towarzyszący mu ciężar.

Pobudź organizm do działania

Twoje obżarstwo i mała aktywność z pewnością sprawiły, że organizm zwyczajnie jest przemęczony. Dlatego w pierwszej kolejności powinnaś pozwolić mu się zregenerować i delikatnie pobudzić go do pracy. Jak? A chociażby wypijając na czczo szklankę letniej wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z połówki cytryny. Ten prosty trik szybko i skutecznie oczyści przewód pokarmowy i sprawi, że układ trawienny powróci do aktywnego trybu pracy. Poza tym pamiętaj o regularnym przyjmowaniu płynów przez cały dzień. Nie wystarczy naraz wypić litr wody. W takiej ilości przeleci ona przez nasz organizm jak przez sito, filtrując jedynie nerki. Tymczasem odpowiedni poziom nawodnienia potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym układu trawiennego.

Pięć posiłków i zero podjadania

Ta prosta zasada to podstawa zdrowego trybu życia. Nic więc dziwnego, że i w tym przypadku odgrywa ona ważną rolę. Zanim jednak ułożysz sobie plan żywienia na kolejne dni, pamiętaj o kilku zasadach. Aby organizm mógł szybko poczuć się odciążony, posiłki muszą być lekkostrawne i podawane mniej więcej o tych samych porach. Przerwa między kolejnymi nie może być też dłuższa niż 5 godzin! Zbyt długa przerwa zaburzy metabolizm, spowoduje uczucie głodu, wyzwoli hormon odpowiedzialny za odkładanie się tkanki tłuszczowej i sprawi, że będziesz miała ochotę podjeść coś niezdrowego lub po prostu znów się napchać.

Zadbaj o błonnik

Jeśli chcesz wiedzieć, jak poczuć się lekko po świętach, zapytaj swój żołądek, czego potrzebuje. A on odpowie ci, że przede wszystkim witamin i dużo błonnika. Witamin, by mieć siły się zregenerować, a błonnika, by pobudzić jelita do pracy i usunąć wszystkie zalegające w nich złogi. Dlatego ważnym elementem twojej poświątecznej diety powinny być surowe warzywa i suszone owoce. Szczególnie polecane są suszone śliwki i morele, które oprócz błonnika, są też prawdziwym bogactwem magnezu i potasu. Pamiętaj tylko, by nie jeść ich pełnymi garściami, bo to grozi rozstrojem żołądka. I tu jeszcze raz przypominamy o regularnym nawadnianiu. Błonnik potrzebuje wody, by działać korzystnie na organizm. Jeśli nie znajdzie jej w odpowiedniej ilości, spowoduje wzdęcia.

Uważaj na cukier

Nie tylko ten zawarty w słodyczach, ale także ten, którego pełno jest w różnego rodzaju sokach i napojach. Jeśli potrzebujesz witamin, sięgnij po owoc. A jeśli chce ci się pić, po naturalną wodę mineralną, zieloną herbatę czy herbatki ziołowe. Na napoje gazowane i słodzone soki nałóż szlaban. Jeśli chcesz poczuć się lekko po świętach, nie tylko jedz, ale też pij rozsądnie.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Nic tak nie pobudza metabolizmu, jak aktywność fizyczna. Uczucie ciężkości i osłabienia zniknie znacznie szybciej, jeśli zaczniesz się ruszać. Nawet krótki spacer czy proste ćwiczenia wykonywane w domu mogą bardzo ci pomóc. Ważne jednak, aby nie była to aktywność jednorazowa. To nie o to chodzi, żebyś na siłowni wylała hektolitry potu, a później przez dwa tygodnie leżała obolała w domu. Chodzi o to, aby regularnie pobudzać organizm do pracy i dotleniać go.

Poświąteczne uczucie ciężkości? Jeśli i ty je odczuwasz, zastosuj się do powyższych wskazówek, a szybko poczujesz się lekko i przyjemnie.