Przyczyny chronicznego zmęczenia

0
3017

Uporczywe, chroniczne zmęczenie to problem, z którym boryka się wiele osób. Dolegliwość ta najczęściej jest kojarzona ze stresem, brakiem snu lub przepracowaniem. W rzeczywistości mogą to być przyczyny tego typu dolegliwości, nie mniej jednak warto pamiętać, że przewlekłe zmęczenie może być także symptomem poważniejszych dolegliwości zdrowotnych, dlatego też nie należy tego typu objawów lekceważyć. 

Przyczyny chronicznego zmęczenia

Chroniczne zmęczenie dotyczy wielu osób i wbrew pozorom nie musi być ono efektem braku snu. Problem ten często dotyczy osób, które mimo odpowiedniej ilości snu wstają zmęczone, niewyspane, nie mają na nic ochoty, brakuje im sił i energii, by sprostać codziennym obowiązkom.

Przyczyny tego typu dolegliwości mogą być różne – anemia, stres, nadmiar kofeiny, a także zakażenie układu moczowego, dlatego też pierwszym krokiem jest szczegółowa analiza własnego trybu życia oraz kontakt z lekarzem.

Ogólnie rzecz ujmując, przyczyn chronicznego zmęczenia należy szukać w nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu lub w nierozpoznanych i nieleczonych schorzeniach.

Wbrew pozorom, osoba dorosła nie musi wcale spać 8 godzin, by optymalnie wypocząć. Jest to kwestia indywidualna, zależna przede wszystkim od potrzeb konkretnego organizmu. Są osoby, którym wystarczy 5-6 godzin dobrego snu, aczkolwiek są i takie, które śpią 8-9 godzin, po czym wstają niewyspane i zmęczone.

Stres i nadmiar kofeiny

Częstą przyczyną zmęczenia jest przewlekły stres. Współczesny tryb życia sprzyja sytuacjom stresowym, dlatego też fakt ten na płaszczyźnie przewlekłego zmęczenia jest rozpatrywany priorytetowo. Wbrew pozorom, sytuacje stresogenne pojawiają się niemalże na każdej płaszczyźnie życia, przyczyną stresu może być nieprzewidziane zachowanie przełożonego, korki uliczne, spóźnienie autobusu itp. W tego typu sytuacjach nasz organizm wydziela znaczną ilość kortyzolu – hormonu odpowiedzialnego za zmęczenie, ospałość, a nawet uczucie psychicznego wyczerpania.

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie wyregulowanie własnego zegara biologicznego, czyli kładzenie się spać i wstawanie o tej samej porze. Ważne jest także to, aby szczegółowo zaplanować każdy dzień, a jeśli jakieś zadanie nie zostanie wykonane, nie zadręczać się tym faktem.

Wiele osób w przypadku przewlekłego zmęczenia poszukuje ratunku w kawie. Zawarta w tym napoju kofeina działa pobudzająco, należy jednak pamiętać, że wypłukuje ona cenne witaminy i minerały.

Jeśli pijemy nie więcej niż dwie filiżanki dziennie, nasz organizm będzie funkcjonował prawidłowo. Nie mniej jednak w przypadku nadmiaru kawy efekty mogą być dokładnie odwrotne do pożądanych. Nadmiar kofeiny sprawia, że przestaje ona stymulować nasz układ nerwowy, czyli zmniejsza się jej działanie pobudzające, a w efekcie staje się przyczyną zmęczenia.

Warto więc zoptymalizować ilość wypijanej kawy, mocnej herbaty, a także napojów zawierających kofeinę. Nie należy także nadużywać leków, które w swoim składzie zawierają kofeinę.

Chroniczne zmęczenie a niezdiagnozowane choroby

Często przyczyną przewlekłego zmęczenia mogą być niezdiagnozowane choroby. Jedną z nich jest wirusowe zapalenie wątroby typu C, przenoszone poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej. Pierwsze objawy często przypominają przeziębienie i ustępują w miarę szybko. Niestety, nie oznacza to, że wirus nas opuścił. Wprost przeciwnie, choroba rozwija się nadal, ostre zapalenie przekształca się w przewlekłe, które nie daje spektakularnych objawów, aczkolwiek pojawia się trudne do zdiagnozowania zmęczenie.
Jeśli zmęczenie pojawia się podczas wykonywania prostych prac domowych, m.in. odkurzania, pielenia ogródka czy wyjścia z psem na spacer, mamy prawo podejrzewać choroby serca. Warto pamiętać, że rozwijające się zapalenie mięśnia sercowego nierzadko stanowi efekt zlekceważenia grypy. Dolegliwość ta objawia się głównie poprzez chroniczne zmęczenie.

Problemów tego typu nie należy lekceważyć, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza, który wykluczy lub potwierdzi dolegliwości o podłożu kardiologicznym, a w razie potrzeby rozpocznie właściwe leczenie.