Opryszczka – domowe sposoby

0
6750

Opryszczka wargowa wygląda dość nieestetycznie i może stanowić wstydliwy problem. Opryszczka pojawia się niespodziewanie – nie możemy przewidzieć, kiedy na ustach ukaże się mały pęcherzyk. Opryszczka często powoduje, że nie mamy ochoty wychodzić z domu. Choć jest to mało pocieszające, nawet 90% społeczeństwa może być nosicielem wirusa opryszczki. Jak można się jej pozbyć dzięki domowym sposobom?

Opryszczka – przyczyny

Opryszczka wargowa powodowana jest przez wirusa herpex simplex (HSV typu 1). Wirus ten jest zdolny do uśpienia – może nie uaktywniać się nawet przez kilkadziesiąt lat, choć obecny jest w organizmie. Na obudzenie wirusa i pojawienie się opryszczki ma wpływ między innymi stres. Ten czynnik bardzo często powoduje, że na ustach nagle pojawia się niechciany pęcherzyk. Należy więc starać się unikać stresu, prowadzić aktywny tryb życia i dbać o swoje samopoczucie. Inną przyczyną opryszczki może być menstruacja – kobiecy organizm w tym czasie jest nieco osłabiony, zwłaszcza jeśli krwawienia są obfite. Opryszczkę mogą też powodować zabiegi dentystyczne i różne urazy. Wpływ na uaktywnienie wirusa ma także ogólne osłabienie organizmu spowodowane chorobą, nawet zwykłym przeziębieniem. Kiedy chorujemy, nasz układ odpornościowy zajęty jest walką z przyczyną choroby, co zwiększa ryzyko innych, drobniejszych zakażeń – przede wszystkim opryszczki.

Opryszczka – domowe sposoby: cebula i czosnek

Jednym z najprostszych sposobów na pozbycie się opryszczki jest zastosowanie cebuli. Cebula wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Najlepiej przyłożyć plaster cebuli do wargi, bezpośrednio na pęcherz. Taki okład z cebuli trzeba często zmieniać – najlepsze działanie ma świeży sok. Jeśli nie możesz jednak znieść aromatu świeżej cebuli, możesz wykorzystać syrop lub sok. Wystarczy, że posmarujesz nim opryszczkę. Syrop z cebuli jest również świetnym lekiem na przeziębienie i grypę.

Zamiast cebuli, można użyć czosnku, który również działa przeciwko wirusom. Kiedy poczujesz pieczenie ust, przekrój na pół ząbek czosnku i przyłóż do wargi. Ząbek musi być świeży i soczysty. Częste przykładanie czosnku w miejsce opryszczki spowoduje, że czas jej leczenia skróci się.

Domowe sposoby na opryszczkę: miód

Inny, domowy i skuteczny sposób na opryszczkę to miód. Jeśli nie lubisz zapachu cebuli i czosnku, ta metoda z pewnością przypadnie ci do gustu. Miód ma wiele właściwości – łagodzi ból, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, regeneruje i odżywia skórę. Stosowanie miodu jest proste – wystarczy smarować nim wargę jak najczęściej. Jednym z bardziej skutecznych miodów jest lipowy. Można wzmocnić działanie miodu, dodając do niego kilka kropel tranu.

Opryszczka – domowe sposoby leczenia: aloes

Aloes ma wiele zdrowotnych właściwości, może też przydać się w walce z niechcianą opryszczką. Najlepiej wykorzystywać aloes wyhodowany samodzielnie. Silne przeciwbakteryjne i odkażające właściwości wykazuje przede wszystkim sok z aloesu. Aby przygotować aloesową miksturę przeciwko opryszczce, wystarczy zmiksować liść aloesu ze szklanką wrzącej wody i odstawić na godzinę. Następnie miksturę należy odcedzić przez gazę – już jest gotowa do użycia. Aby opryszczka szybciej zniknęła, trzeba przemywać wargę miksturą kilka razy dziennie.

Opryszczka wargowa – domowe sposoby: ocet

Choć ocet ma dość intensywny i nieprzyjemny zapach, warto się przemóc ze względu na jego właściwości. Ocet zawiera kwas, który dezynfekuje rany i nie pozwala na rozmnażanie się wirusów, dlatego świetnie sprawdza się przy opryszczce. Kiedy tylko poczujesz pieczenie na wardze, sięgnij po ocet i posmaruj nim usta. Rób to punktowo, bezpośrednio na miejsce powstawania opryszczki – ocet może wysuszać skórę ust, która jest delikatna.

Opryszczka – sposoby domowe: pasta do zębów

Z opryszczką można walczyć też stosując pastę do zębów. Musi jednak zawierać fluor – to właśnie on działa na opryszczkę, hamując komórkowe oddychanie. Nanieś na noc pastę w miejsce opryszczki i pozwól jej zadziałać.