Czym nie powinno się przepijać leków?

0
2750

Lekarze zazwyczaj zalecają przepijanie leków wodą. Mimo to wiele osób sięga po inne napoje. Popicie lekarstw czarną albo zieloną herbatą nie powinno spowodować żadnych problemów, jednak istnieją napoje, których nie można łączyć z lekami. Na czarnej liście znajduje się przede wszystkim sok grejpfrutowy.

Sok grejpfrutowy a leki

Według naukowców sok grejpfrutowy spowalnia metabolizm wielu leków, dlatego może doprowadzić do wzrostu ich poziomu w organizmie człowieka. Na interakcje środków farmaceutycznych z sokiem grejpfrutowym zwrócił uwagę między innymi prof. David Bailey. Jego zdaniem wzrost poziomu leku we krwi po przepiciu go sokiem z grejpfruta może być nawet dziesięciokrotny. Może to doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, uszkodzenia nerek, krwawienia z żołądka, a nawet do zgonu. Jakich leków nie można przepijać sokiem z grejpfruta? Przede wszystkim farmaceutyków stosowanych w leczeniu chorób kardiologicznych, preparatów onkologicznych i immunosupresyjnych. Informacja o zakazie spożywania soku grejpfrutowego znajduje się także na ulotkach niektórych leków psychotropowych. Należy jednak zaznaczyć, że lista lekarstw wchodzących w interakcje z sokiem grejpfrutowym nieustannie się zwiększa. Przypominają o tym między innymi naukowcy z Lawson Health Research Institute, według których lista takich leków zwiększyła się z 17 do 43 w ciągu zaledwie pięciu lat.

Nie tylko sok

Należy pamiętać o tym, że zakazane jest nie tylko popijanie leków sokiem i picie go niedługo po przyjęciu leków. Niebezpieczne jest także jedzenie grejpfrutów. Podobnie jak inne owoce cytrusowe, grejpfrut zawiera dużo soku. Powinny o tym pamiętać w szczególności osoby, które starają się przyśpieszyć leczenie przeziębienia lub grypy poprzez spożywanie produktów bogatych w witaminę C. Grejpfrut zawiera duże ilości kwasu askorbinowego, ale w przypadku stosowania antybiotyków lepiej nie sięgać po ten owoc. Ostrożność powinny zachować także osoby odchudzające się. Grejpfrut uznawany jest za owoc, który wspomaga redukcję wagi i ułatwia zachowanie szczupłej sylwetki. Jednak w przypadku stosowania jakichkolwiek leków należy unikać włączania do swojej diety grejpfrutów.

Czy tylko grejpfruty?

O tym, że sok z grejpfruta i leki to złe połączenie, wie już wielu ludzi. Warto jednak zwrócić uwagę na inne owoce. Zdaniem specjalistów niebezpieczne jest także łączenie lekarstw z sokiem z gorzkiej pomarańczy albo pomelo. Wprawdzie słodka pomarańcza nie powoduje groźnych interakcji, jednak niektórzy lekarze radzą, aby nie przepijać leków żadnym sokiem. Można zatem pozwolić sobie na jedzenie pomarańczy w trakcie stosowania leków, ale lepiej nie wykorzystywać soku z tych owoców do przepijania lekarstw.

Podsumowując powyższe informacje, sok grejpfrutowy wchodzi w interakcje z wieloma lekami. Ich lista nieustannie się powiększa, dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby nieprzepijanie sokiem grejpfrutowym żadnych leków. W przypadku leków wchodzących z nim w interakcje należy także zrezygnować z jedzenia grejpfrutów w ciągu dwóch godzin po przyjęciu leku.