Kawa i alkohol – używki, które warto ograniczyć

0
2180

Kawa i alkohol to produkty powszechnie spożywane w naszym społeczeństwie. Wiele z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Coraz głośniej mówi się jednak o ich szkodliwości i konieczności ograniczenia. Czy gra jest warta świeczki? Na to pytanie każda z nas musi odpowiedzieć sobie sama.

Kawa i alkohol w naszej diecie – kiedy je ograniczyć?

Wiele z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Pijemy ją często codziennie, dzięki niej jesteśmy się w stanie obudzić. Dzieje się tak za sprawą dużej zawartości kofeiny w tym napoju. Podobnie jest z alkoholem. Nie wyobrażamy sobie imprezy czy spotkania z przyjaciółmi bez szklanki drinka. Niekiedy pijemy alkohol również przed snem. Dzięki niemu możemy się zrelaksować, sen przychodzi łatwiej. Powinnyśmy zdawać sobie sprawę, że kawa i alkohol mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Pierwsze skutki uboczne możemy zaobserwować w postaci dolegliwości naszego układu pokarmowego.

Spożywanie tych substancji sprawia, że cierpi nasza wątroba, często mamy problem ze zgagą, kiedy wypijemy zbyt dużą ilość alkoholu, pojawia się kac. Jeżeli dolegliwości te stają się bardzo dotkliwe, być może powinnyśmy pomyśleć o odstawieniu kawy i alkoholu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że wszystko jest dla ludzi i jeżeli tylko alkohol i kawa spożywane są okazjonalnie, w rozsądnych ilościach, nie powinny nam zaszkodzić. Powinnyśmy zdawać sobie jednak sprawę, że substancje te stwarzają ryzyko uzależnień. Wiele z nas jest uzależnionych od kofeiny zawartej w kawie. Działa ona na nas pobudzająco, dlatego zazwyczaj pijemy ją rano i w chwilach, kiedy jesteśmy zmęczone. Działanie pobudzające jest jednak chwilowe. Po krótkim okresie zwiększenia wydolności organizmu poziom kofeiny w naszej krwi gwałtownie spada, co sprawia, że znowu czujemy się zmęczone. Sięgnięcie po kolejny kubek kawy nie rozwiązuje naszego problemu

Podobnie jest w przypadku alkoholu. Kiedy spożywamy go okazjonalnie i w niewielkich ilościach, może wykazywać pozytywny wpływ na kondycję naszego organizmu – zwłaszcza kiedy pijemy dobrej jakości wino. Alkohol jest jednak substancją uzależniającą, a w większych dawkach nawet toksyczną. Dlatego zwiększenie ilości jego spożycia nie jest wskazane dla naszego zdrowia. Kiedy jednak powinnyśmy podjąć decyzję o odstawieniu kawy i alkoholu? Zdarzają się sytuacje, kiedy czujemy, że nie możemy kontrolować spożycia pewnych substancji. Pomimo wyraźnych dolegliwości zdrowotnych my uparcie sięgamy po kolejny kubek kawy czy kieliszek wina.

W takiej chwili powinno się nam zapalić czerwone światło. Być może jesteśmy uzależnione od tych substancji. Walka z uzależnieniami jest bardzo trudna, jednak warta świeczki. Jeżeli nie radzimy sobie samodzielnie, powinnyśmy poszukać pomocy. Nie liczmy na to, że odstawienie kawy czy alkoholu będzie proste. Niemniej jednak jest jak najbardziej możliwe. Początkowo możemy czuć się źle. Uzależniony organizm będzie domagał się substancji, do których się przyzwyczaiłyśmy. Jeżeli jednak uda nam się wytrwać w postanowieniach, odczujemy szereg korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim poprawi się jakość funkcjonowania naszego układu trawienia. Z czasem zaczniemy dobrze sobie radzić bez dużych dawek kofeiny czy alkoholu.