Implanty zębów – jak prawidłowo o nie dbać?

0
2918

Pomimo iż implanty zębowe nie są narażone na działanie próchnicy, to brak właściwego poziomu higieny jamy ustnej ich posiadaczy może mieć poważne skutki zdrowotne. W większości przypadków, po wygojeniu się ewentualnych ran i otarć powstałych na skutek zakładania implantów, wystarczy zachować standardowe nawyki higieniczne, by cieszyć się długotrwałością efektów. 

Implanty zębowe i ich codzienne mycie

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa zachowania zdrowia i urody. Niezadbane dziąsła będą negatywnie wpływały na osadzenie implantów a odkładający się na nich osad to doskonała pożywka dla bakterii, powodujących nieświeży oddech. Dlatego też, jeżeli zdecydujesz się, by założyć implanty zębów, pamiętaj o codziennym ich myciu – przynajmniej dwa razy dziennie.

Rodzaj używanej szczoteczki i pasty to kwestia indywidualna – właściwy wybór powinien być determinowany wrażliwością dziąseł, skłonnością do chorób jamy ustnej czy też innymi, jednostkowymi preferencjami. Implanty zębów, niezależnie od tego czy występują pojedynczo, czy też stanowią całkowite wypełnienie jamy ustnej, łatwiej jest wyczyścić szczoteczką elektryczną, która znacznie dokładniej usuwa osad.

Nić dentystyczna a implanty zębowe

Kolejnym bardzo istotnym zabiegiem higienicznym, który warto wykorzystywać przy implantach to nitkowanie przestrzeni między zębami. Zaleganie resztek spożytych pokarmów może być szczególnie uciążliwe właśnie dla posiadaczy implantów zębowych. Ich średnica jest znacząco mniejsza niż korzeń zastępowanego zęba i osadza się je głęboko pod dziąsłami. Takie rozwiązanie powoduje, iż resztki pokarmów zalegające między zębami, łatwiej przedostają się pod dziąsła, wywołując ich stany zapalne.

W związku z powyższym warto przypomnieć, iż nagromadzony osad wokół dziąseł tworzy z czasem kamień nazębny, którego usunięcie jest możliwe tylko przy pomocy profesjonalnych zabiegów stomatologicznych.

Problematyczną kwestią, w przypadku pacjentów posiadających bardziej rozległe implanty zębowe, są korony mostu, które stanowią wyjątkowo trudną przestrzeń do wyczyszczenia. Specjalna nić ze sztywnym końcem może okazać się tutaj szczególnie przydatna. Warto także pokusić się o inne zabiegi higieniczne, których charakterystyka znajduje się poniżej.

Implanty zębów – opinie o najlepszych zabiegach higienicznych

Zarówno posiadacze implantów zębów, jak i stomatolodzy, podkreślają ogromne znacznie, jakie mają dodatkowe zabiegi higieniczne, pozwalające na utrzymanie jamy ustnej w jak najlepszej kondycji. Stanowią one znakomite uzupełnienie szczotkowania i nitkowania.

Warto zwrócić więc uwagę przede wszystkim na płukanie płynem o właściwościach antyseptycznych. Oczyszcza on powierzchnię jamy ustnej, obkurcza miejsca podrażnione i zainfekowane a ponadto ogranicza ilość szkodliwych bakterii. Warto poddawać się temu zabiegowi raz dziennie, najlepiej wieczorem, by płyn mógł działać przez całą noc.

Kolejnym, wartym uwagi środkiem jest także irygacja. Implanty zębowe wymagają szczególnej troski w zakresie usuwania z ich mostów i koron resztek zalegającego jedzenia. Tam, gdzie nie dotrze nić dentystyczna, rozwiązaniem może okazać się irygator, czyli urządzenie do płukania przestrzeni międzyzębowych pod ciśnieniem.

Tylko tak kompleksowo przeprowadzona higiena da w efekcie zdrową i estetycznie wyglądającą jamę ustną.