Jak sprawdzić ryzyko wystąpienia niedożywienia?

0
2793

Właściwa i dobrze zbilansowana dieta jest kluczem do zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie zawsze jednak wystarczająco dbamy o siebie. Jak możemy sprawdzić, czy nasz stan odżywienia organizmu jest prawidłowy? Stan odżywienia organizmu to nic innego, jak stan jego zdrowia. To rezultat naszej codziennej diety, poziom wchłaniania substancji odżywczych i sposób ich wykorzystania.

Stan odżywienia organizmu – czym jest?

Na całkowitą ocenę stanu odżywienia organizmu (czyli tak naprawdę jego kondycji) składa się kilka czynników:

 • wywiad żywieniowy – polega na uzyskaniu odpowiedzi na temat masy ciała, jej kształtowania na przestrzeni lat, sposobu żywienia, trybie życia, poziomu aktywności fizycznej, problemach z układem pokarmowym. Wywiad żywieniowy pozwala na poznanie wielu kwestii. Można też przeprowadzić wywiad 24-godzinny, gdzie zapisywane są wszystkie spożyte produkty i ich dokładne ilości;
 • badania antropometryczne – to badania m.in. masy ciała, obwodu talii, bioder, łydek i ramion, wzrostu, grubości skórno-tłuszczowych fałd. Zebranie wszystkich tych danych umożliwia analizę wielu parametrów ciała – BMI (wskaźnik masy ciała), poziom tkanki tłuszczowej oraz masy mięśniowej, WHR (określa typ sylwetki, to stosunek obwodu talii do obwodu bioder);
 • badania biochemiczne – to badania obejmujące wiele parametrów, m.in. hematokryt, morfologię, albuminy, kreatyninę;
 • badania immunologiczne – to badania obejmujące np. całkowitą liczbę limfocytów TLC.

Niewłaściwy stan odżywienia organizmu – rodzaje zaburzeń

W przypadku, kiedy badania wykazują niewłaściwy stan odżywienia organizmu, możemy wyróżnić kilka rodzajów zaburzeń stanu odżywienia.

Pierwszą kategorią zaburzeń są niedożywienia:

 • jakościowe – mogą np. wynikać ze zbyt małej ilości spożywanych produktów, stanowiących źródło danego składnika;
 • ilościowe – MARASMUS (ma charakter energetyczno-białkowy) lub KWASHIORKOR (ma charakter białkowy).

Kolejną kategorią zaburzeń są nadmierne odżywienia. Tutaj także istnieje podział na:

 • jakościowe – wynikają z nadmiaru jakiegoś składnika, np. wapnia;
 • ilościowe – to nadmiary energetyczne, które gromadzone są w postaci trójglicerydów w podskórnej tkance tłuszczowej.

Stan odżywienia organizmu – czym grożą zaburzenia?

Wszelkie nieprawidłowości w stanie odżywienia organizmu mogą nieść za sobą poważne zdrowotne konsekwencje. Niebezpieczne jest zarówno niedożywienie, jak i nadmierne odżywienie organizmu. Niedowaga i otyłość mogą prowadzić do powstania wielu chorób przewlekłych, z którymi będziemy zmagać się do końca życia.

Stan odżywienia organizmu – niedożywienie

Niedożywienie nie dotyka wyłącznie osób nadmiernie chudych. Taki stan może się też pojawić u osób otyłych, a wynika to z niedoboru witamin lub innych odżywczych składników.

Przyczyną niedożywienia może być stosowanie niskokalorycznej lub wegetariańskiej diety. Zwłaszcza osoby wyznające radykalne odmiany wegetarianizmu narażone są na niedobory, m.in. żelaza i witaminy B12. Niedożywienie dotyka również osoby zmagające się z nowotworami, chorobami układu pokarmowego, endokrynologicznymi i pasożytniczymi.

Objawami niedożywienia są:

 • ciągłe uczucie zmęczenia;
 • nadmierna utrata wagi;
 • chłodna i cienka skóra;
 • obniżona sprawność (zarówno fizyczna, jak i umysłowa);
 • zatrzymanie miesiączki;
 • apatia, rozdrażnienie.

W zależności od dokładnej przyczyny niedożywienia, dodatkowym skutkiem może być anemia, kurza ślepota, osłabienie kości czy szkorbut.

Ocena stanu odżywienia organizmu – analiza pierwiastkowa włosa

Metoda badań polegająca na analizie pierwiastkowej włosa pozwala ustalić indywidualne zalecenia dietetyczne. Dzięki niej można wdrożyć odpowiednią suplementację. Badanie jest bezinwazyjne – polega na pobraniu kilku włosów. Wystarczy wyciąć włosy z kilku miejsc z tyłu głowy (objętość łyżki stołowej) – do badania potrzebne są 3-4 cm włosa od skóry głowy. Takie badanie pozwala na ocenę stanu odżywienia organizmu, ułożenie idealnie dopasowanej diety i pozbycie się zdrowotnych problemów, takich jak np. ciągłe uczucie zmęczenia.