Suplementy na stawy – czy są skuteczne?

0
4875

Choroba zwyrodnieniowa stawów to nic innego jak szereg procesów patologicznych, które zachodzą w obrębie stawu. Najczęściej występującym problemem jest zanik mazi stawowej, w wyniku czego uszkodzeniu mogą ulec różnorodne elementy znajdujące się wokół chrząstki stawowej. Wywołuje to bardzo charakterystyczne trzeszczenia, a następnie sztywność stawów, zniekształcenie i znaczne ograniczenie ruchomości. Wiąże się to oczywiście z bólem, który bywa bardzo dokuczliwy. Schorzenia stawów są coraz częstsze i dotykają nawet młode osoby. Szczególnie intensywnie uprawiające sporty, ale i te, które prowadzą stateczny tryb życia.

Suplementy diety na stawy – jakie są najpopularniejsze?

Pierwszą pomocą w chorobach stawów są zazwyczaj suplementy diety, które zgodnie z deklaracjami producentów mają skutecznie pomagać i niwelować dolegliwości. Oto najpopularniejsze produkty stosowane podczas kuracji:

  • suplementy z glukozaminą – glukozamina jest jednym z surowców niezbędnych do syntezy proteoglikanów będących składnikiem chrząstki stawowej. Zgodnie z założeniami naukowców supelementacja glukozaminy miała pobudzać produkcję proteoglikanów, a tym samym poprawiać stan chrząstki stawowej. Jednak w praktyce okazało się, że zażywanie glukozaminy nie ma właściwie żadnego pozytywnego wpływu na stawy. Nie udowodniono jej działania leczniczego, lecz nadal wiele osób twierdzi, że dzięki preparatom zawierającym glukozaminę poczuły się lepiej;
  • suplementy z chondroityną – najczęściej są to preparaty, w których znajduje się zarówno glukozaminy, jak i chondroityna. Skuteczność tej drugiej także jest kwestią sporną – w dużych badaniach klinicznych nie wykazano niestety żadnej poprawy w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Oczywiście niektórym osobom tego rodzaju preparaty pomagają, ale w związku z brakiem klinicznej poprawy można mniemać, iż jest to działanie na zasadzie placebo, suplementy z kwasem hialuronowym i kolagenem – zarówno kolagen, jak i kwas hialuronowy stopniowo wypierają z rynku glukozaminę oraz chondroitynę. Niestety wcale nie oznacza to, że działają one skuteczniej, przynajmniej jeśli chodzi o preparaty doustne. Zarówno suplementy na stawy z kolagenem, jak i z kwasem hialuronowym nie wykazują skuteczności w badaniach klinicznych.

Co zamiast suplementów na stawy?

Skoro suplementy na stawy nie są skuteczne, to jak można złagodzić dolegliwości? Bardzo często stosowaną metodą są iniekcje dostawowe. Tego rodzaju zastrzyki wprowadzają leczniczą substancję do stawu. Najczęściej wstrzykiwana jest sól sodowa kwasu hialuronowego. Nie jest to popularna praktyka, na co duży wpływ ma wysoka cena zastrzyków. Jeden może kosztować nawet 150–200 zł, a przecież trzeba je powtarzać. Poza tym większość tego typu preparatów jest dostępna na receptę. Ich zaletą jest na pewno skuteczność, która widoczna jest także na obrazie klinicznym. Każda terapia związana z iniekcjami dostawowymi musi być skonsultowana z lekarzem. To on powinien określić, czy zastrzyki są potrzebne i jakie będą najlepsze. Cała terapia jest niestety dość kosztowna, ale efekty często są naprawdę dobre.