Nić dentystyczna – czy wiesz, jak jej używać?

0
2966

Nić dentystyczna coraz częściej pojawia się w naszych łazienkach. Kto przetestował jej właściwości, rozumie już doskonale, dlaczego jest tak ważna w higienie jamy ustnej. Szczególnie polecana osobom noszącym wszelkiego typu implanty, bywa pomocna także w rozwiązywaniu problemów zbyt ciasnych szpar między zębami. Ale czy aby na pewno potrafisz czyścić zęby nicią dentystyczną? 

Nici dentystyczne – najpopularniejsze rodzaje

Nić dentystyczna występuje w różnych wariantach. Te grubsze, bardziej puszyste nadają się szczególnie dla osób początkujących, które nie posiadają jeszcze odpowiedniego wyczucia, pozwalającego ochronić dziąsła przed niepotrzebnym podrażnieniem. Modele o bardziej zwartej i twardej strukturze nici lepiej dotrą do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębnych, jednakże aby poprawnie ich używać, potrzebna jest wprawa. Jedne z nich są woskowane, inne pokryte fluorem a nawet aromatyzowane, np. odświeżającą miętą. Najlepszym sposobem na wybór idealnie dopasowanej nici jest przetestowanie kilku rodzajów i producentów na własnych zębach.

Dlaczego nić dentystyczna jest tak ważna?

Stosowanie nici dentystycznej pozwala na usunięcie resztek jedzenia i osadu nazębnego z miejsc trudno dostępnych dla szczoteczek. To właśnie w przestrzeniach między zębami najczęściej można zaobserwować ogniska próchnicy. Ponadto nawarstwiający się i nieusuwany regularnie osad, powoduje tworzenie się kamienia nazębnego i stany zapalne dziąseł. A przecież nie ma mowy o mocnych zębach bez zdrowych dziąseł. Jak pokazują statystyki, prawidłowe używanie nici dentystycznej jest jednak dla większości z nas wiedzą wręcz tajemną. Główne problemy z nią związane to krwawienie dziąseł oraz kłopoty z dotarciem do przestrzeni pomiędzy poszczególnymi zębami. Podrażnienie, jakie może wywoływać stosowanie nici dentystycznej, mija już po kilku dniach regularnej higieny a do bardziej problematycznych przestrzeni warto wybrać dedykowaną nić, która jest szczególnie cienka.

Jak prawidłowo używać nici dentystycznej?

Czyszczenie zębów nicią dentystyczną powinno zostać przeprowadzone przed ich szczotkowaniem. Należy oderwać około pół metrowy kawałek – opakowania zawierają odpowiedni zaczep do łatwego oddzielania poszczególnych porcji produktu. Kolejno końce nici owijamy wokół palców wskazujących obu dłoni, tak by przestrzeń pomiędzy nimi wyniosła ok 10 cm. Naprężoną nić wkładamy między zęby i poruszamy nią w przód i tył, poczynając od linii dziąseł i schodząc powoli w dół. Do każdej przestrzeni używamy nowego kawałka nici – odwijanego z palców (stąd warto od razu zaopatrzyć się w większy odcinek). Jeżeli twoje zęby posiadają odpowiednie ułożenie, możesz pokusić się o sposób czyszczenia oparty na literze C. Wyginając nić wokół zęba na kształt litery C, przesuwaj ją z góry na dół (najlepiej ruchem przypominającym zygzak). Takie ściągnięcie osadu będzie szczególnie skuteczne. Osoby o wyjątkowo wrażliwych dziąsłach powinny ostrożnie czyścić zęby u nasady. Początkowe krwawienia ustąpią z czasem. Jeżeli podrażnienia związane ze stosowaniem nici utrzymują się zbyt długo, warto przepłukiwać jamę ustną płynem antyseptycznym, który złagodzi stany zapalne i ureguluje poziom pH.