Homeopatia – czym jest i czy działa?

0
3990

Homeopatia wciąż budzi wiele kontrowersji – niektórzy nadal nie wierzą, że podawanie chorym substancji, wywołujących u osób zdrowych podobne objawy jak sama choroba, może pomóc. Mimo wszystko metoda ta posiada bardzo liczne grono zwolenników, które nie maleje od końca XVIII wieku, kiedy to homeopatia została po raz pierwszy zaproponowana w leczeniu pacjentów. Czym dokładnie jest, na jakiej zasadzie działa i jakie efekty można dzięki niej osiągnąć? Oto wszystkie najważniejsze informacje o homeopatii.

Homeopatia – co to jest?

Mimo swojej kontrowersyjności, homeopatia jest integralną częścią medycyny, stosowaną z powodzeniem w Unii Europejskiej i uznawaną przez Światową Organizację Zdrowia. Metodę tę po raz pierwszy zaproponował w leczeniu Niemiec, Samuel Hahnemann, lekarz i poliglota, który właśnie podczas tłumaczenia książki Williama Cullena, wpadł na pomysł zastosowania w leczeniu pewnych chorób takich substancji, które u osób zdrowych wywołują podobne objawy, na jakie skarżą się osoby chore. Pomysł ten zaczerpnął z informacji, iż chinina może być stosowana w leczeniu malarii, a po jej zażyciu, sam odczuł u siebie objawy choroby.

Hahnemann był bardzo niezadowolony z metod leczenia, jakie obowiązywały w XVIII wieku i stale się dokształcał, poszukując nowych rozwiązań. W 1796 roku w czasopiśmie medycznym opublikował stworzoną przez siebie doktrynę leczenia chorób podobnym – stojącą w sprzeczności z obowiązującą dotychczas metodą leczenia przeciwnym. Swoją doktrynę nazwał homeopatią i zaczął badać jej działanie na chorych. Stopniowo zmniejszając dawki, ażeby osłabić działanie uboczne stosowanych substancji, opracował zasadę dynamizowania roztworów, czyli ich stopniowego rozcieńczania.

Homeopatia – leki

Przeciwnicy twierdzą, że po procesie dynamizowania – który polega na rozcieńczaniu preparatu z wodą, a następnie mieszaniu całości – w tak tworzonych lekach nie pozostaje często ani jedna aktywna cząsteczka, która mogłaby prowadzić do wyleczenia. Skuteczność homeopatii przypisują zatem efektowi placebo. Tymczasem zwolennicy homeopatii twierdzą, że istnieje zjawisko nazywane „pamięcią wody”, dzięki któremu jej cząsteczki stykające się z leczniczą substancją zmieniają swoją strukturę, przez co same działają leczniczo.

Leki wykonywane są z naturalnych składników – pochodzenia bądź roślinnego, bądź zwierzęcego, a nawet mineralnego. Wszystko wedle ściśle określonych reguł i z zastosowaniem właściwych ilości. Leki mogą być jednoskładnikowe bądź składać się z wielu pomieszanych, aktywnych substancji. Pobudzają organizm do walki z chorobą, wprowadzają go w stan równowagi i wzmacniają układ odpornościowy. Wykorzystywane są albo jako jedyna forma leczenia, albo też – częściej – wspomagająco, przy tradycyjnej terapii. Substancje aktywne rozpuszczane są w wodzie, alkoholu, bądź też laktozie – i można je zakupić w formie gotowego, płynnego roztworu, albo też w postaci granulek, tabletek czy też proszku.

Homeopatia – opinie

Jak wspomniano, homeopatia ma swoich zwolenników i krytyków. W większości badań nie udało się potwierdzić jej leczniczego działania, jednak pacjenci twierdzą, że działa – a świadectwem tego może być choćby wzrastające zainteresowanie tą dziedziną medycyny. Specjaliści twierdzą, że najlepsze rezultaty przynosi stosowanie homeopatii u chorych dzieci – na przykład leczenie ich z różnego rodzaju alergii i biegunek. Polacy najczęściej sięgają po leki homeopatyczne, lecząc się z grypy, przeziębień, bezsenności, stresu, bólów głowy, stawów czy też dolegliwości bólowych innego pochodzenia.

Jeśli już stosuje się leki homeopatyczne, należy zwrócić uwagę na blokady w leczeniu (które mogą sprawić, iż będzie ono nieskuteczne), właściwe przechowywanie leków (między innymi z dala od elektroniki, będącej źródłem promieniowania), a także właściwe odżywianie w czasie trwania terapii – między innymi unikanie kofeiny i przyjmowanie preparatów na pół godziny przed posiłkiem.