Rumianek na bóle miesiączkowe

0
2826

Każda kobieta inaczej przeżywa menstruację. Niektóre z nas nie odczuwają żadnych dolegliwości podczas miesiączki, natomiast dla innych są to bardzo trudne dni. W przypadku bólów najczęściej wykorzystywane są leki rozkurczowe, ale dobre efekty przynosi także picie naparów ziołowych. Na szczególną uwagę zasługuje napar z rumianku.

Bóle menstruacyjne a rumianek

Na początku należy wyjaśnić, dlaczego w trakcie menstruacji pojawiają się bóle. Ich przyczyną są skurcze mięśni gładkich macicy, które powoduje wysokie stężenie prostaglandyn. Prostaglandyny to substancje znajdujące się w ludzkim organizmie, które odpowiadają za reakcje bólowe. Występują one między innymi w śluzówce macicy, która złuszcza się podczas miesiączki. Potrzebne są zatem środki o działaniu rozkurczowym. Takie substancje znajdują się między innymi w rumianku. Jego wyjątkowe właściwości znane są od wieków. Napar rumianku sprawdza się doskonale w leczeniu bólów i skurczów brzucha ze względu na zawarte w nim terpenoidy oraz flawonoidy. Oprócz działania rozkurczowego wykazują one właściwości przeciwzapalne. Z tego względu rumianek wykorzystuje się nie tylko do łagodzenia bólu miesiączkowego. Jest on bardzo skuteczny między innymi w leczeniu obrzęków, nerwobóli oraz zapaleń skórnych.

Jak zaparzyć rumianek

Jeżeli decydujemy się przygotować napar z rumianku na ból brzucha związany z menstruacją, to najlepiej zakupić zioła do zaparzania w aptece albo sklepie zielarskim. Najpierw gotujemy w niedużym garnku wodę, a następnie wsypujemy do niego czubatą łyżkę rumianku. Napar należy odstawić na 10–20 minut, aż nabierze intensywnego koloru. Później wystarczy tylko przelać go do kubka, najlepiej przy pomocy sitka, aby oddzielić napój od ziela. Rumianek jest gotowy do spożycia, ale można poprawić jego smak, dodając na przykład plasterek cytryny albo trochę miodu. Napar bez żadnych dodatków nie każdej kobiecie przypada do gustu. Najlepsze efekty można uzyskać wtedy, gdy rozpocznie się picie naparu na tydzień przed spodziewaną miesiączką. Nie oznacza to jednak, że rozpoczęcie picia rumianku w momencie, gdy pojawią się menstruacja i ból, będzie nieskuteczne.

Inne zioła na bóle menstruacyjne

Jeżeli nie możemy pić rumianku albo nie lubimy jego smaku, to możemy wypróbować inne zioła. Na bóle menstruacyjne mogą pomóc także napary z krwawnika oraz kozłka lekarskiego. Krwawnik pomoże również przy zbyt obfitych miesiączkach, natomiast kozłek ma działanie uspokajające, dlatego warto po niego sięgnąć w przypadku napięcia przedmiesiączkowego. Można także przygotować napar z kilku ziół. W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są nawet gotowe mieszanki ziołowe na bolesne menstruacje.

Rumianek pomaga wielu kobietom, które zmagają się z bolesnymi miesiączkami. Jeżeli napar z rumianku lub innych ziół okazuje się nieskuteczny, a leki przeciwbólowe także nie przynoszą efektów, to warto skonsultować się z ginekologiem. Bardzo bolesne miesiączki mogą być objawem pewnych chorób, na przykład endometriozy albo mięśniaka macicy.