Badanie piersi – chwila, która ratuje życie

0
2641

Coraz więcej kobiet choruje na raka piersi. Jego późne wykrycie niestety drastycznie obniża skuteczność leczenia. Wczesne wykrycie – zwiększa szanse do ponad 90%. Dlatego tak ważne staje się regularne badanie.

Badaj się sama

Nie mów, że nie masz na to czasu. Bo jeśli chcesz mieć go w życiu jeszcze dużo, znajdź tych kilka chwil, by raz w miesiącu zbadać swoje piersi. Najlepiej, jeśli zrobisz to pomiędzy 5. a 10. dniem cyklu lub w przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych – w przerwie między kolejnymi opakowaniami. Do badania wybierz miejsce dobrze oświetlone, z lustrem, w którym będziesz mogła obserwować swoje piersi. Gdy już przed nim staniesz, umieść ręce na biodrach a następnie unieś je do góry. Cały czas obserwuj swoje piersi. Jeśli zauważysz w nich asymetrię, wklęśnięcie brodawki, „pomarańczową skórkę” czy jakikolwiek wyciek – nie ignoruj tego. Nie ignoruj też żadnego guzka, który wyczujesz pod palcami. W pozycji leżącej i siedzącej dokładnie zbadaj swoje piersi, przesuwając kolistymi ruchami palce przeciwnej dłoni. Jeśli wyczujesz cokolwiek – zgłoś się do lekarza.

Badanie USG

Bez względu na to, czy sama badasz swoje piersi regularnie, czy też nie, raz na pół roku powinnaś wykonywać badanie USG. Badanie USG piersi potrafi skutecznie uchronić cię przed nowotworem złośliwym i tym samym uratować ci życie. Jeśli znajdziesz 10 minut raz na pół roku, by wykonać to badanie, będziesz nie tylko spokojniejsza, ale też będziesz mogła z radością patrzeć w przyszłość i ją planować. To naprawdę zaledwie chwila.

Jak wygląda badanie i jak się przygotować?

Badanie powinno wykonywać się pomiędzy 1. a 10. dniem cyklu. Jeśli jednak wykryjesz jakieś nieprawidłowości, nie musisz czekać, ale natychmiast udaj się do lekarza. Tego typu badanie piersi nie wymaga od ciebie żadnego specjalnego przygotowania. Po prostu przychodzisz, kładziesz się i pozwalasz, by lekarz specjalna głowicą aparatu USG zbadał piersi oraz węzły chłonne znajdujące się w dołach pachowych. To krótkie badanie pozwala wykryć wszelkiego rodzaju zmiany o wielkości 5 mm i rozróżnić, czy mają one postać torbieli, czy guza nowotworowego.

Czy badania należy się bać i czy można mu wierzyć?

Absolutnie nie masz się czego obawiać. USG piersi to badanie bezinwazyjne wykonywane za pomocą ultradźwięków – w związku z czym nie boli. Jeśli chodzi o wiarygodność, ta w pewnym stopniu uzależniona jest od jakości i stanu aparatu oraz kwalifikacji lekarza. Przy jego wyborze pomocne może być dla ciebie posiadanie certyfikatu Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Jeśli lekarz, do którego chcesz się zgłosić, taki certyfikat posiada, możesz być pewna, że to, co powie po badaniu, będzie zgodne ze stanem faktycznym.Czy ty też powinnaś się badać?

Jeśli skończyłaś 30. rok życia, jak najbardziej badania takie powinnaś przeprowadzać regularnie. Ale nie tylko wiek jest wskazaniem do badania. Możesz być bowiem młodsza, ale jeśli odczuwasz ból piersi, który trudno jest wytłumaczyć, też powinnaś się zgłosić na badanie. Innymi wskazaniami są: wyczuwalne zmiany w piersi, wyciek z brodawki, kontrola wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych, genetyczne obciążenie czy stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Bez względu na to, ile masz lat i kiedy ostatni raz wykonałaś badanie, każda niepokojąca cię zmiana powinna być skonsultowana z lekarzem. Z drugiej strony – nawet jeśli nic cię nie niepokoi – regularnie wykonuj badanie USG. Już pięciomilimetrowe zmiany są wykrywane i jeśli jest taka potrzeba, usuwane jak najszybciej. A w chorobie nowotworowej czas jest bezcenny. Pamiętaj o tym!