Menopauza – jak sobie radzić z przekwitaniem?

0
2737

Menopauza jest to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Związana jest z przekwitaniem i zanikiem płodności. Organizm kobiety z czasem wytwarza coraz mniejszą ilość żeńskich hormonów płciowych. Ciężko podać jednoznaczny wiek, w którym następuje menopauza. W większości wypadków następuje to pomiędzy czterdziestym piątym a pięćdziesiątym rokiem życia. Niekiedy później, czasem wcześniej. Jest to trudny okres w życiu każdej kobiety, jednak istnieją sposoby, które pozwolą skutecznie radzić sobie z oznakami przekwitania.

Ostatnia miesiączka i przekwitanie

Okresem granicznym w życiu kobiety jest ostatnia miesiączka. W tym okresie zachodzą znaczące zmiany w naszych organizmach. Objawem przekwitania jest zanik płodności. Nasze jajniki zaczynają produkować coraz mniejsze ilości estrogenów, które odpowiedzialne są za produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego przez nasz organizm. Ich brak oznacza gwałtowne pogorszenie się kondycji naszej skóry – staje się ona wyraźnie mniej jędrna, możemy zaobserwować również pogorszenie się stanu naszych włosów i paznokci. Zmiany hormonalne w naszym organizmie powodują szereg efektów ubocznych. Kobiety, które przechodzą menopauzę, skarżą się na naprzemienne napady zimna i gorąca, w okresie menopauzy pojawiają się również takie problemy jak zaburzenia snu, zawodzi nas też pamięć, nie możemy się na niczym skupić. Kobiety, które przeżywają menopauzę, przechodzą przez prawdziwe huśtawki nastrojów. Brak równowagi hormonalnej sprawia, że zdarzają się im nieuzasadnione wybuchy negatywnych emocji. Radykalnie również zmniejsza się zainteresowanie erotyką.

Okres przekwitania jest trudny zarówno dla nas, jak i dla naszych partnerów. Powinnyśmy jednak pamiętać, że jest to proces całkowicie naturalny. Kluczem do zachowania pogody ducha w okresie menopauzy jest akceptacja tego stanu. Jeżeli pogodzimy się z faktem, że nasze ciało się starzeje, szybciej osiągniemy równowagę psychiczną. W zdecydowanie łatwiejszej sytuacji są kobiety spełnione zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Świadomość dobrego życia, bliskie relacje z partnerem i dziećmi sprawiają, że łatwiej jest nam się pogodzić z przekwitaniem. Menopauza nie oznacza końca naszego życia. Warto jest w tym czasie skupić się na rozwoju osobistym, duchowości. Zazwyczaj kiedy nadchodzi okres przekwitania, mamy już stabilną sytuację materialną i rodzinną. Możemy zająć się rozwojem naszych pasji i zainteresowań, co pozwoli nam czerpać większą radość z życia.

Sposoby na złagodzenie objawów menopauzy

Powinnyśmy zdawać sobie sprawę, że istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów menopauzy. Wiele kobiet decyduje się w tym okresie na hormonalną terapię zastępczą, która widocznie opóźnia objawy starzenia, pozwala utrzymać naszą skórę w lepszej kondycji. Nie do przecenienia jest także wpływ zdrowej diety na kondycję naszego organizmu. Kobietom zmagającym się z menopauzą rekomenduje się spożywanie produktów zawierających estrogeny – duża ich ilość występuje w ziarnach soi. Dobrze jest również zadbać o swoją kondycję fizyczną. Umiarkowana aktywność fizyczna zwiększa wydzielanie przez nasz organizm endorfin, co sprawia, że czujemy się znacznie lepiej.