Wizyta u ginekologa – w co się ubrać?

0
3174

Wizyta u ginekologa u każdej kobiety wzbudza wiele obaw i wywołuje spory stres. Z tego właśnie względu wiele pań nie bada się regularnie, a młode dziewczyny odwlekają pierwszą wizytę najdłużej jak to tylko możliwie. Nie ma się czemu dziwić, wszak rozebranie się przed zupełnie obcą osobą nie należy do przyjemności. Można jednak znacznie ułatwić sobie wizytę u ginekologa, wiedząc, jak się ubrać i zachować.

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się ubrać?

Momentem wzbudzającym najwięcej obaw zarówno przed pierwszą, jak i każdą kolejną wizytą jest rozebranie się i przejście na fotel ginekologiczny. Paradowanie pół nago przez gabinet nie jest z pewnością niczym przyjemnym, dlatego warto pamiętać o tym, by odpowiednio dobrać strój. Oto kilka wskazówek, które na pewno pomogą przebrnąć przez badanie ginekologiczne bez dodatkowe stresu.

W gabinecie trzeba rozebrać się od pasa w dół. Z tego właśnie względu trzeba wybrać taki strój, który można bez problemu zdjąć i ponownie założyć. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy w wybranym gabinecie dostępne są jednorazowe szlafroki lub fartuszki. W przypadku, gdy ich nie ma, warto założyć na wizytę luźną, nieco dłuższą spódnicę, którą można podwinąć siedząc na fotelu, w dalszej części badania lekarz przeprowadza także kontrolę piersi. Właśnie dlatego dobrze jest założyć na wizytę prostą, rozpinaną bluzkę. Zdecydowanie nie sprawdzają się sukienki, ponieważ trzeba je niestety zdjąć całe. Niewygodne są także gorsety i inne ubrania mające skomplikowane wiązania i zapięcia, ponieważ podczas wizyty często z powodu nerwów naprawdę trudno jest zdjąć taki strój. Podczas wizyty u ginekologa nie ma sensu przejmować się bielizną, ponieważ i tak trzeba ją zdjąć. Najlepiej sprawdzą się bawełniane figi czy bokserki, które nie spowodują otarć.

Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?

W gabinecie u ginekologa badane są najbardziej intymne części ciała kobiety. Wiele pacjentek odczuwa z tego powodu duży dyskomfort. Wiele obaw dotyczy zawłaszcza tzw. fryzur intymnych. Warto pamiętać, że jest to kwestia jak najbardziej indywidualna, a lekarz nie ma prawa jej komentować. Depilacja miejsc intymnych nie jest konieczna, zwłaszcza jeśli wcześniej się jej nie wykonywało. Najważniejsza jest higiena intymna, dlatego przed wizytą należy dokładnie umyć krocze. Nie należy używać intymnych dezodorantów ani wykonywać irygacji pochwy, ponieważ uniemożliwia ona wykonanie badania cytologicznego. Ponadto na dwa dni przed wizytą trzeba zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Czy pierwsza wizyta u ginekologa musi wiązać się ze stresem?

Wszystko, co nieznane, wywołuje niepokój – i nie inaczej jest z pierwszą wizytą u ginekologa. Warto więc odpowiednio się do niej przygotować i ubrać tak, aby badanie nie przysporzyło dodatkowych stresów. Trzeba też uzmysłowić sobie, że takie badanie jest bardzo ważne dla zdrowia kobiety, a ginekolog jest takim lekarzem jak każdy inny. Zaniedbania i odwlekanie wizyty, zwłaszcza jeśli pojawiają się jakieś dokuczliwe objawy, może przyczynić się do rozwoju różnego rodzaju chorób, których leczenie jest bardzo trudne i długotrwałe.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułCo jeść, aby poprawić pamięć?