Jak radzić sobie z zatkanym nosem?

0
2819

Zatkany nos może być nie lada problemem. Dolegliwość ta może być spowodowana przez wiele czynników. Często na problem zatkanego nosa narzekamy, kiedy jesteśmy przeziębione, mamy dolegliwości związane z zatokami albo męczą nas alergie. Zanim sięgniemy po inwazyjne leki, warto jest spróbować domowych sposobów, które nierzadko okazują się skuteczniejsze.

Domowe i skuteczne sposoby na zatkany nos

Zatkany nos sprawia, że czujemy się bardzo niekomfortowo. Mamy problemy z oddychaniem, co sprawia, że trudniej nam się skupić na codziennych obowiązkach. Często w takich chwilach biegniemy do apteki i wracamy z całą torbą leków. Powinnyśmy zdawać sobie jednak sprawę, że leki choć niekiedy pomoce, mają również szereg skutków ubocznych. Niekiedy długotrwałe ich stosowanie wręcz nasila nasz problem. Zanim zdecydujemy się skorzystać z medykamentów, powinnyśmy wypróbować znane od pokoleń domowe metody, które są całkowicie naturalne i bezpieczne.

Jednym z najbardziej znanych sposobów na zatkamy nos są inhalacje ziołowe. Inhalacje wykonujemy zalewając wybrane zioła wrzącą wodą, następnie nachylamy się nad aromatycznym naczyniem. Zioła użyte do inhalacji mogą być różne. Największą popularnością cieszy się z niewątpliwie rumianek. Jeżeli chcemy, możemy użyć mieszanki ziół dla wzmocnienia efektu. Do naczynia wsypmy rumianek, miętę i szałwię, następnie zalejmy mieszankę wrzącą wodą. Często praktykowanym zwyczajem jest nakrycie głowy ręcznikiem, kiedy pochylamy się nad parującym naczyniem – wzmacnia to efekt inhalacji. Czas trwania inhalacji jest uzależniony od naszych potrzeb. Po kilku do kilkunastu minut powinnyśmy mieć uczucie przeczyszczonych zatok. Będzie się nam oddychać znacznie lepiej. Należy zwrócić uwagę, że inhalacje lepiej jest wykonywać wieczorem lub w takich dniach, kiedy na pewno nie będziemy wychodziły z domu. Inaczej ryzykujemy przeziębieniem.

Innym ciekawym i skutecznym pomysłem na zatkany nos są olejki eteryczne. Olejków możemy używać w kominku lub specjalnym dyfuzorze. Możemy również wlać odrobinę do nawilżacza powietrza. Olejki eteryczne, które zdadzą egzamin przy takim problemie jak zatkany nos, to olejek miętowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek sosnowy, cytrynowy czy lawendowy. Działają one przeciwzapalnie, hamują wydzielanie śluzu. Koniecznie należy zwrócić uwagę na jakość produktów. Powinny być one w stu procentach naturalne. Dobrze, kiedy posiadają ekologiczne certyfikaty.

Walka z zatkanym nosem powinna być wielowymiarowa. Stosowanie inhalacji i olejków eterycznych warto jest połączyć z piciem gorących naparów z imbiru i cytryny. Imbir działa rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Możemy więc przygotować z niego napar. W tym celu zalewamy kawałek korzenia pokrojonego w plasterki wrzącą wodą, przykrywamy i odstawiamy na około piętnaście minut. Następnie dodajemy sok z cytryny, dobrze jest posłodzić całość miodem, który ma świetne właściwości antybakteryjne i rozgrzewające. Po wypiciu naparu szybko odczujemy poprawę, a zatkany nos przestanie być dla nas problemem.