Pielęgnacja skóry podczas leczenia onkologicznego

0
3187

Podczas kuracji onkologicznej skóra jest narażona na wiele niekorzystnych sytuacji, co później objawia się jej wydelikaceniem oraz przesuszeniem. Skóra onkologiczna potrzebuje specjalnego traktowania!

Chemioterapia i radioterapia

Wiele zależy od tego, jakiemu sposobowi leczenia jest poddany pacjent. Chemioterapia oddziaływuje na cały organizm, prowadzi do ogólne przesuszenia skóry i jej uszkodzeń. Skóra staje się bardziej podatna na różne uszkodzenia, przeszkadzać mogą ubrania czy niektóre kosmetyki. W kolei radioterapia skupia się tylko na określonym obszarze ciała i to miejsce naświetlane cierpi najbardziej. Jest ono mocno podrażnione, często pojawiają się wycieki albo skóra dosłownie schodzi płatami. Pielęgnacja powinna uwzględniać indywidualne problemy każdego rodzaju skóry oraz terapii. Nie bez znaczenia jest fakt, jak zachowywała się skóra przed rozpoczęciem leczenia. Jeżeli już wtedy była ona delikatna i wrażliwa, to można spodziewać się nasilenia objawów. Jeżeli mieliśmy skórę przetłuszczającą się lub mieszaną, to prawdopodobnie będzie ona w trochę lepszej kondycji.

Golenie

Pielęgnacja skóry onkologicznej polega na unikaniu wszystkich czynności, które mogłyby podrażnić skórę. Przykładem takiego działania jest golenie. Z reguły podczas choroby onkologicznej i podczas leczenia włosy rosną wolniej oraz łatwiej wypadają, czasami jednak przydałoby się zgolić twarz na gładko. Najlepiej unikać jednorazowych maszynek do golenia oraz brzytw, lepiej sięgnąć po maszynkę elektryczną, która jest delikatniejsza. Zabieg golenia powinien być powtarzany jak najrzadziej, żeby tylko nie podrażnić podrażnionej już skóry.

Skóra głowy

Podczas terapii onkologicznej nie można zapomnieć o skórze głowy. Nie zawsze traci się włosy na głowie, chociaż właśnie tak najczęściej jest. Skóra głowy powinna być myta delikatnymi szamponami, możliwe jak najrzadziej. Do czesania włosów należy używać delikatnych szczotek z naturalnego włosia, wystrzegać się należy z kolei grzebieni, które mogą podrażniać skórę głowy.

Unikaj opalania

Pielęgnacja skóry suchej po terapii onkologicznej powinna polegać także na unikaniu opalania. Promienie słoneczne oraz solarium sprawiają, że skóra wysusza się jeszcze bardziej i jest bardzo delikatna. Po terapii onkologicznej bardzo łatwo o mocne podrażnienie. Jeżeli chcemy przebywać na słońcu to warto albo schować się w cieniu, albo stosować delikatne kosmetyki przeciwsłoneczne – najlepiej takie, stworzone z naturalnych składników. Bardzo dobre działanie przed promieniami UV wykazuje masło shea oraz olej z nasion marchwi, które są także delikatne.

Kąpiele – delikatne i z uwagą

Przy terapii falami radiowymi miejsce naświetlenia nie może wchodzić z kontakt z wodą przez okres nawet sześciu tygodni, warto o tym pamiętać. Najlepiej myć się pod prysznicem i nie brać długich, gorących kąpieli, które dodatkowo podrażniają skórę. Wybór kosmetyków do kąpieli powinien być przemyślany, a kosmetyki powinny być delikatne i nie zawierać wielu składników zapachowych, które bardzo często powodują alergie.