Wczesna diagnoza kluczem do opanowania cukrzycy

0
2993

Cukrzyca jest chorobą, która powszechnie występuje w naszym społeczeństwie. Jest to schorzenie tym groźniejsze, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy chore. Cukrzyca może mieć groźne dla naszego zdrowia skutki, niekiedy może prowadzić nawet do śmierci. Warto dowiedzieć się więcej o tej chorobie, żeby trafnie rozpoznać objawy, jeżeli wystąpią one u nas lub u naszych bliskich. Jeżeli cukrzyca jest odpowiednio leczona, chory może wieść długie i w miarę normalne życie.

Cukrzyca – objawy

Powinnyśmy zdawać sobie sprawę, że cukrzyca nie jest chorobą jednorodną. W naszym społeczeństwie występuje cukrzyca typu I, czyli tak zwana cukrzyca insulinozależna, często spotykana jest także cukrzyca typu I, czyli cukrzyca insulinoniezależna. Chorzy na cukrzycę często nie są w stanie właściwie zdiagnozować jej objawów, co sprawia, że w wielu wypadkach choroba ta nie jest leczona. Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że możemy chorować na cukrzycę, powinnyśmy jak najszybciej zrobić badana krwi. Wczesne wykrycie choroby sprawi, że wcześniej podejmiemy leczenie. Zyska na tym nasze zdrowie, a także samopoczucie. Objawy cukrzycy mogą skutecznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Jakie są więc charakterystyczne symptomy tej choroby?

Jeżeli cierpimy na cukrzycę typu I, będziemy odczuwały ogromne pragnienie. Będziemy bardzo dużo pić, a w związku z tym często oddawać mocz. Objawy u wielu osób są tak nasilone, że często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeżeli chorujemy na cukrzycę, wyjście z domu może okazać się dla nas nie lada problemem. Po kilku minutach zaczynamy rozglądać się za toaletą. Jeżeli chorujemy na cukrzycę typu I, możemy zaobserwować u siebie wzmożony apetyt. Nie będziemy jednak tyć. Prawdopodobnie stracimy na wadze, co powinno wzbudzić naszą czujność. Osoby chorujące często mają problemy ze wzrokiem. Skarżą się na niewyraźny, zamazany obraz lub podwójne widzenie. Kolejnymi mniej oczywistymi symptomami cukrzycy typu I są senność, brak energii, ogólne osłabienie organizmu. Jeżeli obserwujemy u siebie któreś z powyższych objawów, warto jest wykonać badania krwi, które mogą wiele wyjaśnić.

Jeżeli cierpimy na cukrzycę insulinoniezależną, nasze objawy mogą częściowo pokrywać się z objawami cukrzycy typu I. Podobnie jak w przypadku cukrzycy insulinozależnej będziemy odczuwać silne pragnienie, będziemy również często oddawać mocz. Zapewne zaobserwujemy również utratę wagi, choć nasz sposób odżywiania nie zmieni się znacznie. W przypadku cukrzycy typu II możemy odczuwać brak energii, apatię, będziemy senne nawet po przespaniu całej nocy. Mogą pojawić się także problemy ze wzrokiem. Cukrzyca typu II to powstawanie dużej ilości siniaków i dłuższe gojenie się ran. Nasza skóra może być przesuszona, często pojawiają się jej stany zapalne. Powszechnie występują takie zaburzenia jak chwilowy brak czucia w stopach, zaburzenia erekcji, czy w przypadku kobiet stany zapalne pochwy i pęcherza moczowego.

Cukrzyca – dieta

Podjęcie prawidłowego leczenia cukrzycy jest dla nas kluczem do normalnego życia. Choć współczesna medycyna nie zna sposobów na całkowite wyleczenie tej choroby, potrafi ją jednak opanować. Im wcześniej zdiagnozujemy u siebie cukrzycę, tym lepiej. Osoby chorujące na cukrzycę muszą liczyć się z radykalną zmianą jadłospisu. W przypadku cukrzycy konieczna jest zdrowa dieta oparta na spożywaniu produktów charakteryzujących się niskim indeksem glikemicznym. Powinnyśmy pamiętać, że cukrzyca to nie wyrok. Chorzy mogą prowadzić normalne, satysfakcjonujące życie.