Dieta na płodność? Dietetyk odpowiada

0
2740

Od kilku miesięcy staramy się o dziecko. Niestety bezskutecznie, choć wiemy, że oboje jesteśmy zdrowi i mamy ku temu predyspozycje. Czy można jakoś usprawnić działanie natury poprzez stosowanie specjalnej diety? Czy to jest w ogóle możliwe?

Dieta i prowadzony styl życia może mieć ogromny wpływ na płodność zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Udowodniono, że przyjmowanie zbyt wielu tłuszczów typu trans, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, może nieco ograniczać możliwość zapłodnienia.

Podobnie brak aktywności, zbyt duża waga lub otyłość. Warto więc zadbać o ruch oraz całkowicie zmienić tryb życia. Jeśli zbyt dużo pracujemy i poddajemy się intensywnemu stresowi, wówczas zaburzamy swoją gospodarkę hormonalną. Należy więc zadbać o relaks i odprężenie, jeśli planujemy dziecko.

Dobrym zwyczajem jest także zwiększenie spożycia białek pochodzenia roślinnego. Ich niezastąpionym źródłem są wszelkie rośliny strączkowe, warzywa, nasiona, pestki. Koniecznie trzeba urozmaicić swoją dietę w produkty z pełnego przemiału, ograniczając np. pieczywo pszenne, tzw. białe. Bezwzględnie odradza się spożywania dużych ilości fast foodów, słodyczy oraz słodzonych napojów, które są źródłem węglowodanów. Najlepiej całkowicie omijać miejsca, gdzie są serwowane i starać się nie wyposażać własnej lodówki w tego typu produkty.

Kobiety powinny przyjmować wiele witamin, kwas foliowy, witaminy B6, B12, C i E. Jeśli trudno jest je dostarczać w pożywieniu, to dobrze się nimi suplementować. Orzechy, pestki, ryby, nasiona rośliny strączkowe są niezastąpionym źródłem selenu, więc warto się nimi nieustannie wspomagać.

Jednym słowem, lekkostrawna i zbilansowana dieta pomoże uzyskać oczekiwaną płodność. Dodatkowo nie wolno przy tym sięgać po żadne używki. Nikotyna i alkohol zupełnie nie sprzyjają naszym staraniom o dziecko. Podobne działanie ma także kawa, więc lepiej sięgajmy po alternatywę w postaci zielonej kawy lub po prostu zielonej herbaty, która ma szereg pozytywnych właściwości.