Halitoza – nieprzyjemny zapach z ust

0
2894

Nieświeży oddech to bardzo wstydliwy i uciążliwy problem, który może powodować nawet rezygnację z życia towarzyskiego. Wstydząc się swojego oddechu, unikamy kontaktu z innymi ludźmi. Halitoza to jednak dolegliwość, której możemy się pozbyć. Halitoza potrafi utrudnić życie – stosowanie gumy do żucia lub innych trików na odświeżenie oddechu działa jedynie na krótką metę. Jak można pozbyć się przykrego zapachu z ust?

Halitoza – objawy

Podstawowym objawem halitozy jest po prostu nieprzyjemny, brzydki zapach z ust. Może się on pojawić tak naprawdę z wielu powodów.

Halitozę możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • prawdziwą patologiczną – jej przyczyną jest choroba, przykry zapach z ust nie jest akceptowany przez otoczenie;
  • prawdziwą fizjologiczną – nieświeży zapach z ust jest dla otoczenia nieprzyjemny, ale nie powoduje go choroba, tylko złe nawyki żywieniowe lub też niewłaściwa higiena jamy ustnej;
  • pseudohalitozę – osoba skarży się na nieprzyjemny zapach z ust, ale tak naprawdę nie jest on wyczuwalny przez nikogo;
  • halitofobię – to lęk przed nieprzyjemnym zapachem z ust.

Halitoza – przyczyny

Najczęstszą przyczyną problemów z nieświeżym oddechem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz zębów. Za powstawanie nieprzyjemnego zapachu odpowiedzialne są bakterie – gromadzą się w jamie ustnej, a jeśli nie dbamy wystarczająco o higienę, stwarzamy bakteriom idealne warunki do rozmnażania się. Bakterie wykorzystują resztki pokarmów i produkują lotne związki siarki – to właśnie one powoduję brzydki zapach.

Poza tym, halitozę mogą powodować choroby przyzębia. Na zębach gromadzi się płytka nazębna, która po pewnym czasie przekształca się w kamień nazębny (jeśli nie jest właściwie usuwana). To prowadzi do rozmnażania się bakterii powodujących zapalenie dziąseł i przyzębia, czyli paradontozy. Przykry zapach z ust to tylko jeden z objawów chorób przyzębia – może mu towarzyszyć obrzęk, ból i zaczerwienienie.
Innym powodem przykrego zapachu z ust są źle dopasowane protezy zębowe, które powodują otarcia i uszkodzenia dziąseł. To powoduje pojawienie się bakterii. Na przykry zapach z ust mogą się uskarżać również posiadaczki aparatów ortodontycznych – kiedy ich elementy nie są właściwie czyszczone, stają się skupiskiem bakterii ze względu na pozostające resztki pokarmów.

Nieprzyjemny zapach z ust – objaw poważnej choroby

Halitoza sama w sobie rzadko jest objawem rozwijającej się choroby. Czasem jednak może stać się problemem przewlekłym i niezwykle uciążliwym, który rzeczywiście powoduje choroba.

Halitozę mogą powodować przede wszystkim schorzenia nosa, gardła i uszu. Może to być np. przewlekłe zapalenie zatok – wydzielina ropna, która gromadzi się w zatokach powoduje powstawanie w ustach nieprzyjemnego zapachu. Nieświeży oddech to także objaw ropnego zapalenia migdałków – powodują go zalegające czopy z bakterii i nabłonków. Najpoważniejszą chorobą powodującą halitozę są nowotwory – mają specyficzną budowę i rozmiar, co powoduje zaburzanie odpływu wydzieliny z nosa i zatrzymywanie spożywanych pokarmów w gardle. To sprzyja namnażaniu się bakterii.

Inne choroby powodujące halitozę to m.in. cukrzyca, zapalenie oskrzeli, marskość wątroby, ropnie, uchyłki przełyku.

Halitoza – leczenie

Leczenie halitozy trzeba zacząć od prawidłowej higieny jamy ustnej. Należy regularnie myć zęby, stosować nić dentystyczną, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe i płukanki, które zawierają substancje hamujące rozwój bakterii.

Innym, skutecznym sposobem leczenia halitozy są tabletki. Zazwyczaj są to tabletki do ssania na bazie ziół i cynku, który potrafi neutralizować związki siarki. Tabletki na halitozę mają często w swoim składzie mentol i wyciąg z szałwii, które odświeżają oddech na długi czas.

Chcąc pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, trzeba również zrezygnować z takich używek jak papierosy i alkohol. One także mogą być powodem powstawania halitozy. Poza tym, najlepiej ograniczyć w codziennej diecie składniki, które przyczyniają się do nieświeżego oddechu, czyli czosnek, cebulę i mięso.